ÄP fototoimetus • 9 detsember 1999

Microsoft+Ericsson

Ericssonile, mis on Soome Nokia varju jäänud, tähendab liit revan?i ja kaubamärgi tugevnemist. Nokiale aga kõva konkurendi teket, mis ala kiiret arengut tagant kannustab.

Koostööleping puudutab esialgu kolme valdkonda. Eilsel ühisel pressikonverentsil ütles Microsofti tegevjuht Steve Ballmer, et edaspidi võib koostöö laieneda.

Esiteks võtab Ericsson mobiiltelefonides kasutusele Microsofti praegu katsetamisjärgus internetilehitseja Microsoft Mobile Explorer paralleelselt WAP-süsteemiga, mis esimesena tegi võimalikuks interneti vaatamise mobiiltelefoni kaudu.

Teiseks loovad Ericsson ja Microsoft Stockholmis ühisfirma, mis hakkab välja arendama uut tehnoloogiat traadita internetilahendusteks.

Kolmandaks teevad firmad koostööd tööstusstandardite väljaarendamisel, mis võimaldavad traadita suhtlemist eri aparaatide vahel (Bluetooth, Universal Plug, Play).

Ericssoni ja Microsofti strateegiline liit sünnib ajal, mil tehnoloogiafirmad võitlevad armutult liidrirolli pärast traadita side valdkonnas, mis tõotab plahvatuslikku kasvu.

Vaid mõne aasta pärast vaatab suur hulk inimesi internetti mobiiltelefoni või pihuarvuti abil. Nende toodete valmistajad Nokia, Ericsson, Motorola, Panasonic jt on seni püüdnud Microsofti turult eemale hoida ja moodustanud uute standardite väljatöötamiseks mitmesuguseid liite.

Nii ei saanud Microsoft oma operatsioonisüsteemi Windows CE turuliidriks pihuarvutites, kus juhtivale kohale tõusis firma 3Com tütarfirma Palm Computing. Ka mobiiltelefonides pole Windows CE-l edu olnud. Selle asemel lõid mobiiltelefonide tootjad Symbian alliansi, mis arendab välja operatsioonisüsteemi Epoc.

Microsofti ja Ericssoni liit muudab selle alliansi küsitavaks, ehkki Ericsson lubab ühenduses koostööd jätkata. Nimelt loeb Microsofti Mobile Explorer HTML-koodi, milles on kirjutatud world-wide-web'i leheküljed, võimaldades traadita internetilahendusi pakkuda ka ilma WAPita.

«Kui Ericsson suudab enne Nokiat turule tuua telefonid, mis loevad HTML koodi, oleks see väga tugev konkurentsieelis,» ütlesid analüütikud. Firma kinnitusel peaks telefon valmis olema aasta pärast.

Koostöö Microsoftiga aitab Ericssonil kindlustada nii firma positsiooni kui Rootsi keskset rolli traadita side valdkonna kiires arengus. Viimase kuuga on Ericssoni börsiväärtus kasvanud üle 100 protsenti ja Microsofti uudise peale tõusis see ühe päevaga rohkem kui 100 miljardi Rootsi krooni võrra.

Microsoft on maailma suurim tarkvarafirma, Ericsson suuruselt kolmas mobiiltelefonide tootja. Sellise mastaabiga firmade koostöö lisab usaldusväärsust ka WAP ning teiste traadita internetiühenduse tehnoloogiatele. Paljud on kahelnud, kas WAP-telefonidest ikka kujuneb sellist masstoodet, nagu firmad loodavad.

Ka Nokia ütles, et näeb Ericssoni ja Microsofti koostöös esmalt kinnitust traadita side tulevikule.

Aastaks 2003 peaks digitaalse mobiiltelefoni kasutajate arv kasvama 535 miljonile, luues tohutu baasi traadita interneti ja e-posti kasutamiseks. Microsofti ja Ericssoni prognoosi järgi ulatub traadita internetiühenduse kasutajate arv aastal 2004 450 miljonile.

Prognoos personaalarvutite turu kohta, mis on täna Microsofti põhiturg, on 180 miljonit.

Autor: ÄP

Hetkel kuum