12. detsember 1999 kell 22:00

Tolliseaduse muutmine võib selguda sel nädalal

Kaubandus-tööstuskoda on rahandusministeeriumile saatnud rea ettepanekuid sadade ettevõtjate äritegevust takistavate ning lisakulu tekitavate tolliseaduse ja -määruste muutmiseks.

Ministeeriumi tollitalituse juhataja Marek Uusküla ütles reedel, et osa muutmisettepanekuid võetakse ilmselt arvesse. «Ettepanekutes on ka selliseid asju, mis lähevad ühe või teise õigusakti ideoloogiaga vastuollu, nagu ettepanek jätta tollitagatise määrusest kogu seestöötlemist puudutav üldse välja. Siis hakkaks tagatise nõudmine olema ainult tolliametniku otsus ilma igasuguse aluseta,» rääkis Uusküla. Ta lisas, et riigi ja ettevõtjate kohtumine, kus saab lõplikult määratleda tollialase seadustiku muutmise, leiab eeldatavalt aset sel nädalal.

Novembris tolliterminalides tekkinud ummikute tõttu lükkas riik 10. jaanuarini edasi selle määruse rakendamise, mis nõuab sisseveetava kauba ladustamist tolliterminalis ning lubab praegu maakleri esitatava deklaratsiooni alusel kaupa ladustada ka ettevõtja laos. Riik soovis edasilükkamisega anda ettevõtjatele aega tolli aktsepteeritavate hoiukohtade loomiseks, et terminalide koormust vähendada. Marek Uusküla ei välistanud, et üks muutus tollialastes määrustes saab olema see, et ka pärast 10. jaanuari saab ettevõtja kaupa enda juures ladustada maakleri esitatud deklaratsiooni alusel, kuid sel juhul peab laol olema ametliku hoiukoha staatus.

Eelmise nädala alguseks oli tolliamet andnud hoiukoha staatuse kaheksa ettevõtja laole. Sellest hoolimata leidis Uusküla, et tähtaega pole edasi lükata vaja. «Tolliinspektuuride menetluses oli eelmise nädala algul kokku 107 taotlust, meie hindasime algselt, et Eestis võiks kokku olla umbes 600 hoiukohta. Ma arvan, et sellist segadust, nagu oli novembri algul, pole 10. jaanuaril karta, sest hoiukohti tuleb juurde ja ka ASYCUDA programm on tööle saadud,» leidis Uusküla.

Kaubandus-tööstuskoja väliskaubandusgrupi juhataja Andres Paling ütles, et uute tolliseaduste täies mahus rakendamine tuleks segaduste ärahoidmiseks siiski edasi lükata. Näiteks Tallinna tolliinspektuurist polnud reede õhtuks ettevõtjaile väljastatud veel ainsatki hoiukoha luba.

Endiselt tõrgub ASYCUDA tolliprogramm. «Aeg-ajalt tulevad kuni pooletunnised seisakud,» tunnistas Tallinna tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu reedel. «Probleem on tehniline, teatud deklaratsioonide puhul hakkab andmebaas ise midagi suurt genereerima. Kuni võrguadministraatorid jaole saavad ja selle protsessi piltlikult öeldes ära tapavad, seni teised eriti tööd teha ei saa. Aga loodame varsti sotti saada, mis tegelikult toimub.»

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum