13. detsember 1999 kell 22:00

Turvaluku kohus on aega võita

Murdvarast mehaaniliste vahenditega ei tõkesta. Sissemurdmine kas võtmepesa muukimise, luku, ukse või akna lõhkumise teel saab teoks igal juhul. Küsimus on ainult ajas ning vahelejäämise ohu suuruses, mis sõltub turvafirma või kaaskodanike reageerimise kiirusest ja oskusest.

Nii turvalukkude kui sulustuste loomisel on lähtutud sissemurdmise raskendamisest. Turvalukud peavad tagama sissemurdmise pikemaajalise kestvuse ka erivahendite (muukraud, puur, kang jne) kasutamise korral. Tähtis on, et sissemurdmistegevus tekitaks piisavalt müra ja kestaks võimalikult pikka aega.

Oluline on lukukomplekti või turvameetmete terviklikkus. Tark murdvaras valib sissemurdmiseks kergeima võimaluse ehk «keti nõrgima lüli». Nii ei taga turvalisust kasutusluku võtmepesaga varustatud turvalukk ega turvavõtmepesaga kasutuslukk.

Eramu, korteri või kontorilukustuse planeerimisel peaks arvestama, milliste turvanõuetega uksi lukkudega varustada tuleb. Vastavalt nõutavale turvaklassile valitakse ka lukustus.

Eestis tuntud Soome, Rootsi ja Euroopas DIN-standardites võib ukselukud turvalisuse astmetelt jagada kolme klassi, teadvustades ühtlasi, et need standardid on üsna sarnased.

Uksetüübiga seotud lukuklassid on järgmised:

- lihtsad siseukselukud, mis ei nõua turvalisust;

- kasutuslukud vähest turvalisust ja ilmastikukindlust nõudvatele ustele;

- turvalukud kõrget turvalisust nõudvatele ustele.

Kogu lukustuse (peauks, sise-, rõduuksed jne) mugavaks kasutamiseks tasuks mõelda lukusarjale, mis võimaldab läbi ajada nn aidamehe võtmekimbuta. Eraettevõtjal aga on võimalus korraldada asjad nii, et ühe võtmega liigub ta vabalt nii kodus kui kontoris.

Küsimusele, kas valitav ukselukk vastab nõutavatele turvatingimustele, annavad vastuse lukukomplekti osade toote standardivastavussertifikaadid. Eestis enamlevinud turvalukutoodete turvalisus peaks olema tagatud järgmiste Soome, Skandinaavia ja Euroopa (DIN) standarditega:

- Soome lukustandard, I klass ? Rootsi standard SS3522, klass 3

- Euro DIN 18251 klass 4 turvalukukorpustele, DIN 18254 klass 3 turvavõtmepesadele.

Et lukuvalmistaja toodang on püsivalt kvaliteetne ja vastab talle omistatud turvasertifikaatidele, kinnitab valmistajale antud ISO 9001 või ISO 9002 kvaliteedijuhtimissertifikaat.

Autor: Jaanus Beilmann

Hetkel kuum