Viktoria Korpan • 22. detsember 1999 kell 22:00

Telekom keeldub äriplaani esitamast

Eesti Telekomi juhatuse esimees Toomas Sõmera ütles eile, et ettevõte ei saa esitada valitsusele samamahulist äriplaani nagu viimastel aastatel, sest praegu on Eesti Telefoni emafirma AS Eesti Telekom börsil noteeritud ettevõte.

«See on niivõrd absurdne olukord, kui üks firma peab oma äriplaani avalikuks tegema kõigile, ka konkurentidele,» sõnas Sõmera. «See oleks niivõrd oluline kahju, et ei saagi rehkendama hakata.»

«Eesti Telekom peaks avalikustama Eesti Telefoni äriplaani,» on Tallinna väärtpaberibörsi investorsuhete osakonna juhataja Eva Palu seisukoht.

Ka ASi Ritabell juhatuse esimees Toomas Peek lausus, et Eesti Telekom peaks Eesti Telefoni äriplaani avalikustama.

«Kuna see on riigiettevõte, siis tal on kohustused kodanike ja maksumaksjate ees ning terve rida kohustusi börsi ees,» rääkis Peek. «Riigil on omanikuõigus saada pääs ettevõtte plaanide juurde.»

Toomas Sõmera nentis, et mahukamat ja põhjalikumat äriplaani ei saa valitsusele esitada ja Eesti Telekomi juhtkond loodab läbirääkimiste käigus leida kompromissi. «Riik peab aru saama firma ärihuvidest,» sõnas Sõmera.

«Teede- ja sideministeerium on regulaator, aktsiate (riigile kuuluvate Telekomi aktsiate -- toim.) hoidja on aga rahandusministeerium ja neid funktsioone tuleb lahus hoida,» põhjendas teede- ja sideministeeriumi sideosakonna juhataja Edvard Saarma ministeeriumi soovi täies mahus äriplaani näha. «Riik on sõlminud ettevõttega kontsessioonilepingu ja kõik aktsionärid, kes liitusid hiljem, teadsid sellest.»

Riigi ja Eesti Telefoni vahel 1992. aastal sõlmitud kontsessioonilepingus ei ole punkti, mis reguleeriks valitsusele esitavate tegevuskavade mahtu ja vormi.

Üleeile toimuma pidanud Toomas Sõmera ja Eesti Telefoni juhatuse esimehe Jaan Männiku kohtumine Toivo Jürgensoniga jäi ära, sest ministeeriumi ei rahuldanud esitatud äriplaan. Eesti Telekom on esitanud Eesti Telefoni kolme ja kümme aasta koondatud tegevuskavad.

Läbirääkimised Eesti Telekomi ja valitsuse vahel jätkuvad jaanuaris. «Meil ei ole kiiret kuhugi,» sõnas teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja Aap Tänav.

Praegu on riigi käes 27,3 protsenti Telekomi aktsiatest koguväärtusega umbes 3,75 mld krooni. Võimalik, et järgmisel aastal müüb riik osa Telekomi aktsiaid maha.

Hetkel kuum