Viktoria Korpan • 23. detsember 1999 kell 22:00

Lähenev sajandivahetus hirmutab välismaalasi

Soome suursaatkonna minister-nõunik Nyyrikki Kurkivuori saatis esmaspäeval Eestis elavatele kaasmaalastele kirja, milles soovitab, mida tasuks varuda 2000. aasta vea kartuses. Samas hindab Soome saatkonna töötaja Eesti ettevalmistust aastavahetusega seotud probleemide suhtes heaks.

Kurkivuori sõnul on sarnase ringkirja oma riigi alamatele saatnud ka teised Eestis asuvad saatkonnad. «Parem hoiatada inimesi ette ja midagi ei juhtu kui mitte hoiatada ja siis juhtub,» põhjendas Kurkivuori kartust aastavahetuse vea suhtes.

Kurkivuori jääb ise aastavahetuseks Tallinnasse ja on kutsunud siia ka oma Soome sõpru aastavahetust vastu võtma. «Ka mina ostsin kindlustunde pärast rohkem vett kui tavaliselt, aga ei ole tarvis asja dramatiseerida,» lausus ta.

Stockmanni kaubamaja turundusjuht Ene Andruskevit?us ütles, et praegu ei ole veel kaubamajas märgata, et keegi oleks hakanud toiduainete varusid koguma. «Praegu on inimesed liiga keskendunud jõulukinkide ostmisele, aastavahetuseks hakatakse asju varuma järgmisest esmaspäevast,» lausus Andruskevit?us. Tema hinnangul võtavad välismaalased 2000. a võimaliku arvutivea probleemi liiga tõsiselt.

USA suursaatkonna avalike suhete juht Richard Lundberg ütles, et saatkond on soovitanud Eestis viibivatel USA kodanikel varuda aastavahetuseks rohkem joogivett, sooje tekke, taskulampe, kütust ja ravimeid. «Peab olema ettevalmistatud,» hoiatas ta. «Ma ei usu, et midagi juhtub, ja tuleb lihtsalt nautida aastavahetust.»

Suhtekorraldusfirma DDB & Co Communications tegevdirektor, Tallinnas elav ameeriklanna Dana L. Gonzalez rääkis, et kuigi Eesti pole vähem turvaline 2000. a vea suhtes kui USA, varub ta koju igaks juhuks joogivett. «Kui peaks midagi juhtuma, arvan, et see kestab mitte paar päeva, vaid pikemat aega,» sõnas Gonzalez.

Gonzalese sõnul on ameeriklased eurooplastest palju murelikumad 2000. a vea suhtes, lähevad hulluks ja ostavad kokku kõike toidukraamist kuni relvadeni. «Eestlased ei näi nii murelikud olevat,» ütles Gonzalez. «USAs on aga ka neid, kes hakkasid aastavahetuseks varusid ette valmistama juba üheksa kuud tagasi!»

New Yorgi linnapea Rudolf Giuliani kavatseb veeta uusaastaöö kuulikindlas varjendis koos teiste kõrgete linnaametnike, politsei- ja tuletõrjejuhtidega. 2000. a vea vältimiseks on New York kulutanud kolme aasta jooksul 38,1 mld krooni.

Hetkel kuum