Toomas Truuverk • 13. jaanuar 2000 kell 11:38

EKI prognoosib majanduskasvuks 6 protsenti

Järgmiseks aastaks prognoosib Eesti konjuktuuriinstituut (EKI) Eestile 6% suurust majanduskasvu, 4% suurust tarbijahinnaindeksi tõusu, ekspordi ja impordimahud kasvavad vähemalt kümme protsenti. Eesti majanduse kasvumootoriks saab kaubavahetuse elavnemine.

EKI hinnangul kasvas Eesti majandus 1999. aasta neljandas kvartalis 5-6%, kuid sellest ei piisa, et aasta kokkuvõttes tuleks majanduskasv positiivne. Möödunud aasta oli Eesti majandusele halb: tööpuudus suurenes, investeeringud vähenesid, pankrottide arv kasvas, probleeme oli riigieelarvega.

Võrreldes ülemöödunud aasta detsembriga oli aga 1999. aasta detsembris olukord juba palju parem - pangalaenud olid odavamad, laenuressurss ja rahapakkumine suurenenud, aktsiaturg elavnenud ja ekspordistruktuuris oli Lääne-Euroopa osatähtsus kasvanud.

EKI juhtivteadur Leev Kuumi sõnul on tuleviku suhtes positiivselt meelestatud ka ettevõtjad. 45% tööstusettevõtetest kavandavad 2000. aastal võrreldes möödunud aastaga suurendada investeeringute mahtu ja 30% puhul jäävad investeeringud samale tasemele. Möödunud aastal kasvasid investeeringute mahud ainult 26% Eesti tööstusettevõtetest.

EKI direktori Maire Josing ütles, et kuigi ettevõtjate ootused on paranenud, pole sarnast trendi näha tarbijate osas. Tarbijad pole veel tunnetanud, et makromajanduslik olukord võib muutuda paremaks. Tarbijate reaalsissetulek suurenes 1999. aastal 2%. Kolmandikul tarbijatest pole õnnestunud oma väljaminekuid suurendada. Kõige vaesemalt elavad Eestis väikeste lastega suured pered. Vaesema grupi kuu sissetulek leibkonna liikme kohta on 500 krooni.

Hetkel kuum