Enne odava koduvalvepaketi ostmist tuleks hoolega kaaluda, kes seda pakub ja millised võivad olla pakkumise varjuküljed.
Soodsate koduvalvepakettide reklaame kuuldes ja nähes tekib kahtlus, et tegu võib olla müügitrikiga klientuuri võitmiseks. Nõustudes väitega, et turvateenus on teenus nagu iga teinegi, võib vale teenuse ostmine tuua pikemas perspektiivis oluliselt suuremaid tagasilööke kui ebaõnnestunud juukselõikus.
Eesti suurima turvafirma ESS puhul on odava stardipaketi ja kuumaksuga teenuse müümine ootuspärane. Suure firma puhul on loogiline hoida teenuse tasu võimalikult väike ning püüda kasumit teenida käibelt.
Kahjuks on ESSi algatus, mis saab rajaneda nende suurel turuosal, kaasa tõmmanud väiksemate turvafirmade hinnapoliitika. See võib aga mõjuda halvasti nii nende teenuste kvaliteedile kui firmade üldisele arengule ning viia lõppkokkuvõttes firma hääbumisele. Kannataja on siin lisaks firmaomanikule loomulikult tarbija.
ESSi turundusdirektori Indrek Lindsalu sõnutsi võib väikeste firmade odavates hinnapakkumistes näha soovi koguda võimalikult palju kliente ja end siis kellelegi müügiks pakkuda. «Nii aga võib klient, kes on sõlminud lepingu ühe turvafirmaga, leida end teise rüpes,» väidab Lindsalu.
Samas võib näiteks Alfa Security teenuse suhteline odavus olla tingitud uue kaubamärgiga turule tulija püüdlusest mingit positsiooni võita. Samuti eitab turvafirma Skorpion malli võtmist ESSi koduvalvepaketist Millennium 2000.
Reklaamikampaaniate virr-varris on ka firmasid, nagu Securitas, kes hinnalangetamisega kaasa läinud pole. Nii võibki nende stardipaketi hind klienti ehmatada ja odavamat võimalust otsima panna. Samas on Securitase pakutav leping tähtajatu ja mingeid kohustusi peale kuuajalise etteteatamise lepingu ülesütlemiseks pole.
Valiku tegemisel erinevate pakkumiste seas tulekski arvestada erinevaid asjaolusid:
- firma tuntust ja usaldusväärsust. Selge on, et maailmas tuntud turvafirmade Eesti esindused või koostööpartnerid suudavad rohkem end reklaamida, tegeleda tootearendusega ja pakkuda ka tõhusamat kindlustatust. Kui väiksemad firmad lubavad katta turvafirma süül tekkinud 25 000--50 000krooniseid kahjusid, pakuvad suurfirmad kahjukatteks miljoneid.
- Väiksemate firmade puhul on oluline nende avalikkus. Kui firma nime pole telefoniraamatus või numbrile vastab mingi teine firma, kust kõne edasi ühendatakse, pole teenuse kvaliteedi hindamiseks vaja fantaasiat.
- Arvestada tuleb firma pakutavate valveseadmete häirekindluse ja võimaliku väljasõidutasuga. Rohke tasuline reageerimine võib valve-eelarve lõhki ajada.
- Stardipaketi hinda vaadates tuleb jälgida sõlmitava lepingu tähtaega ja sanktsioone selle ennetähtaegselt lõpetatava lepingu korral. Nii kaasneb ESSi 2000kroonise stardipaketiga kohustus olla ESSi klient kolm aastat ja lepingu ennetähtaegsel lõpetamisel osta välja valvetehnika. Leppetrahve on siiski vähestel.
Kaubamärgi omanik OÜ Rikoldo on üle võtnud pankrotistunud B-Rühma lepinguid. Firma põhibaas on Keila-Joa--Laulasmaa--Lohusalu--Kloogaranna piirkond, kuid objekte teenindatakse ka Tallinnas.
Turul ollakse peaaegu kuus aastat, samas on jäädud vähetuntuks. Kolm aastat on firmal ka keskpult ja patrullautod. Klientideks Eesti Energoremont, Avalon ja mitmed kauplused.
Turul on firma 1995. aastast, jäänud aga suhteliselt vähetuntuks. Valvab EKE Projekti maamõõdubürood, Magdaleena haiglat jt.
Eesti suurim ja tuntuim turvafirma, kellel on väga suur osa turvaturust.
Alustas tegevust 1998. a veebruaris, klientide hulgas on lennuamet, raudteeamet, Ehitustööriist.
Alustas tegevust 90ndate alguses Eesti naftatöösturite sisevalveteenistusena. Hetkel arvatavasti Falck Grupi ja Securitase järel suuruselt kolmas turvafirma. Põhiliseks tööandjaks N-Terminal Grupp.
Barbarosest tekkinud firma kliendid on ABT laod Punasel tänaval, AS Lindegaard jt.
Ühe maailma suurima turvafirma Eesti esindus.
Üks väheseid turvafirmasid, mis esindatud nii Tallinnas, Tartus kui ka Pärnus. Valvab Pärnu sadamat, Standardit jt.
Veidi üle viie aasta tegutsenud firma suurklient on Tallinna Vesi kõigi oma osakondadega, firma asutamisest peale valvatakse kortereid ja eramuid.
1993. aasta suvel loodud firma (toona Etsekt) vahetas 1998. aastal nime Viking Valveks. Klientide seas Eesti Ühispank, Eesti Talleksi maja, Baltika.
- Koduvalvepakkumine võeti enamikult Tallinnas tegutsevatelt turvafirmadelt, kelle telefoninumbrid olid telefonikataloogides. Tallinnat aluseks võttes peab lisama, et olulisemad firmad tegutsevad ka ülejäänud Eesti paikades.
Koduvalvepakettide hinnavõrdluseks on püütud nad viia ühisele alusele. Stardipaketti on arvestatud kahetoalise korteri valveks vajalikud seadmed ehk valvekeskus, uksemagnet, kaks andurit, vajalikud abiseadmeid, materjalid ja paigaldustasu. Arvestatud pole raadiomodemi maksumust.
Küsimused Eesti turvafirmade turundusjuhtidele palun saata aadressil
[email protected] või faksil 6670265 hiljemalt 15. veebruariks.
Seotud lood
Ajalugu kordub: möödunud aasta 26. septembril esitleti Berliinis intrigeerivaid telefone Xiaomi 13T ja Xiaomi 13T Pro, tänavu, samuti 26. septembril ja samuti Berliinis esitles Xiaomi oma uusimaid telefone
Xiaomi 14T ja
Xiaomi 14T Pro. Enimloetud
5
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Hetkel kuum
Neli aktsiat, mille ostmist tasub kaaluda
Tagasi Äripäeva esilehele