Toomas Truuverk • 31. juuli 2000 kell 8:28

Majanduskasv tõi USA aktsiaturgudele pettumuse

Reedel koondus USA aktsiaturgude põhitähelepanu II kvartali SKT avaldamisele ? tulemuseks jäi 5,2% tõusu. Analüütikutele oli see paras üllatus, sest keskmised ootused olid seatud vaid 3,8%-le.

Aktsiaturgudele mõjus teade majanduse ülekuumenemisele viitavast jätkuvast kiirest arengust halvasti ja taas hoogu saanud kartus intressimäärade tõstmise osas tõi tehnoloogiaaktsiaid koondava Nasdaqi indeksi järsult 4,66% võrra alla. Traditsioonilist majandust esindav ja ühtlasi veidi vähem intressitundlik Dow kaotas väärtusest vaid 0,71%.

USA investorid on nüüd raske valiku ees, sest ühelt poolt näitab II kvartali SKT 5,2%ne tõus, et majanduse rahunemisest rääkida ei saa, mis paneb tõsise küsimärgi alla viimasel ajal palju diskussioone tekitanud soft landing?u ehk ?pehme maandumise? võimaluse. Lisaks on küllalt suur tõenäosus intressimäärade tõstmiseks augusti lõpus.

Teisalt on küsimus ettevõtete tulevastes kasumites. Kuigi paar suurettevõtet on andnud kasumihoiatuse, on jõudsalt arenev majandus just see, mis võimaldab ka ettevõtetel üksikult võttes oma käibeid ja tulusid kasvatada. Tundub siiski, et praegu on peale jäämas mure edasiste tulude ja intressimäärade võimaliku tõustmise osas. Seega on surve USAs pigem aktsiahindade langusele.

Hetkel kuum