Madli Zobel • 24. august 2000 kell 11:08

Alampalga läbirääkimised jätkuvad septembris

Tänastel kolmepoolsetel läbirääkimistel alampalga määra osas kokkuleppeni ei jõutud, teatas Eesti Tööstuse ja Tööandjate Liidu esindaja.

Ametiühingud pakkusid 2001. aastaks 1650 kroonist alampalka, põhjendades seda keskmise palga tõusu ja hindade tõusuga ning tootmise kasvuga. Tööandjad olid

seisukohal, et alampalga määra võiks tõsta 1470 kroonini, pakkudes maksuvaba tulu määra kasvu kiirendamist. Valitsus pakkus alampalga tõusuks 100 krooni, ehk 1500 kroonini.

Tööandjate argumendid olid, et kuigi keskmine palk on tõusnud 10%, on palgafond

tervikuna tõusnud ainult 7 % ja töötundide arv vähenenud, samuti ei ole SKP nii palju tõusnud. Seega ei ole keskmise palga tõus tingitud mitte majanduse elavnemisest, vaid tööviljakuse kasvust, mille üheks indikaatoriks on ka suurenenud

tööpuudus.

Alampalga määra tõstmine ametiühingute poolt nõutud tasemele tooks mõnedes

majandusharudes, kus palgasüsteem on seotud alampalga määraga, kaasa kõikide palkade tõusu ning vähendaks seega haru konkurentsivõimet.

Kõik osapooled olid ühisel seisukohal, et alampalga määra ja tulumaksuvaba miinimumi suurused peavad teineteisele lähenema. Alampalk peab tagama toimetuleku ja toimetuleku toetuse maksmine peab saama erandiks.

Kokkuleppeni jõudmiseks otsustasid pooled alustada kahepoolseid konsultatsioone tööandjate ja töövõtjate vahel.

Hetkel kuum