Aknaklaas kütab toa soojaks

Köetav klaas SSG E-GLAS on Soomes välja töötatud elektriküttega klaas. Soe klaas kõrvaldab akende lähedusest külma hinguse ja väldib niiskuse kondenseerumist akendele. Lisaks sellele saab köetavat klaasi sõltuvalt tema võimsusest kasutada ruumis kas lisasoojuse allikana või lausa põhilise küttekehana.

Eramutes ja korterites on köetaval klaasil peamiselt mugavustarbimise funktsioon, kuna soojustarbimise puhul läheks klaasitemperatuur väga kõrgeks. Suuremates hoonetes võib seda aga kasutada ainsa soojusallikana.

ASi Baltiklaas müügiassistent Ene Põldoja räägib, et nad on Eestis köetavat klaasi müünud umbes aasta, kuid suhteliselt kõrge hinna tõttu pole sel suurt müügimenu olnud. Kuna klaas tellitakse vastavalt tellimuste laekumisele Soomest, siis mida suurem kogus tellida, seda madalam hind tuleb. ?Keskmiselt on köetava klaasi ruutmeetri maksumus 4000 krooni,? nendib Ene Põldoja.

Soe SSG E-GLASi klaas on kahe- või kolmekihiline klaaspakettelement, laminaat või nende kombinatsioon.

Madala emissioonivõimega klaasist aken peegeldab soojuse tuppa tagasi. Köetava klaaselemendi toimimine põhineb selektiivklaasi elektrit juhtival kõval pinnakattel. Kui selle pinnakattekihiga ühendatakse elektroodid ja klaas ühendatakse vooluallikaga, siis klaasi pind soojenebki.

SSG EGLAS on karastatud turvaklaas, mille purunemisel vool katkeb.

Et määrata kindlaks köetava klaasi vajalik pindala, on eelkõige vaja teada toa mahtu kuupmeetrites ja projekteeritud tarbimisvõimsust.

Näiteks kui meil on 4 x 5 m suurune tuba kõrgusega kaks meetrit (s.o 40 m3) ja ruumis soovitatakse rakendada võimsust 15 W/m3 ehk kokku 600 W, läheb sooja klaasi vaja minimaalselt kaks ruutmeetrit (juhul, kui klaasi pindvõimsus on 300 W/m2) või maksimaalne kuus ruutmeetrit (juhul kui klaasi pindvõimsus on 100 W/m2).

Üle kahe aasta tagasi paigaldasin oma eramu magamistoale köetavate klaasidega aknad. Tõime neid ise maale, kuid kuna tegemist on suhteliselt raskesti transporditava ja uudse kaubaga, siis olid müügikulud väga kõrged ja Elektroskandia loobus nendega tegelemast.

Soojade klaaside kasutamiskogemus on üldiselt positiivne, kuid on ka probleeme.

Plaanisin nii klaasidel kui põrandaküttel kasutada sama termostaati, kuid neid oli raske kokku sobitada. Soovitaksin kütteklaasi juhtimiseks siiski eraldi ruumitermostaati. Teiseks probleemiks on asjaolu, et kuna magamistoa aken on suunaga itta, hakkas suvel päike laupäevahommikust und segama. Panin akendele kardinad, mis päikesesoojust läbi ei lase. Nüüd olen aga talvel hädas, sest kardinate ette tõmbamine ei lase ka küttesoojust läbi. Seega peaksin erinevatel aastaaegadel kasutama erinevaid kardinaid.

Köetav klaas on kasutatav nii küttekehana kui kui ka mugavustootena. Mugavustootena on ta mõistlik eelkõige seetõttu, et tekitab aknast meeldiva sooja õhuvoolu. Majas kasutuses olev põrandaküte on väga mugav, kuid see ei tekita akna ette sooja õhuvoolu, mis takistaks külma õhu sissevoolu. Tavalisel radiaatorküttel selline õhkkardin tekib. Kütteklaas tekitab õhkkardina ja pääseme ka tolmu koguvatest radiaatoritest akende all.

Hetkel kuum