Kütuse hinna langus tekitab arusaamatust

ÄP Online 25. jaanuar 2001, 00:00

Minu jaoks on hinna langemine viimasel kolmel päeval arusaamatu, sellel puudub pragmaatiline põhjendus. Tegemist saab olla vaid konkurentsist tingitud ettevõtmisega ja seetõttu võivad hinnad langeda veel kuhu tahes. Tanklaid on Eestimaa tarbijate kohta juba täna lootusetult palju.

Kui Eesti kütuseturg oli harjunud sellega, et kütuseliitri hind automaattanklas on 20?25 senti madalam, siis nüüd ei taheta sellega enam leppida. Konkurentide jaoks on see, mida Neste oma R-Kioski nipiga tegi, pettus. Muutus ju kliendi jaoks ainult see, et ta peab kütuse eest tasuma talvel külma käes.

Kui marginaali pole, siis ei võida keegi. Võitma hakatakse kunagi hiljem, kui tänased nõrgemad on välja langenud. Kütuseäri on aga nii suure käibevara massiga äri, et see võtab kuid, enne kui midagi välja hakkab paistma. Võib-olla alles suvel on midagi näha.

Kõige adekvaatsem number on nähtavasti see, mille Eesti Vabariik eelarve koostamisel aktsiisimaksu laekumise aluseks võtab. Kui neid liitreid aga võrrelda Euroopa Liidus registreeritud auto aasta keskmise kütusekuluga, prognoosib riik aktsiisimaksu kaks korda alla.

Alexela turuosa jaemüügi kütuseliitrites jääb veidi alla 10 protsendi.

Oleme tõesti dikteerimisest kaugel. Pärast seda, kui 1999. aasta 1. aprillist osa tanklaid Statoilile müüsime, on hinna kujundajaks ainult lääne tegijad, kelle järgi kohalikud joonduvad.

Oleme seda ise öelnud ja me ei häbene seda. Arvan, et Eesti pole ainult Tallinn ja suuremad linnad. Oma linnatanklad müüsime sisuliselt kõik Statoilile. Oleme veendunud, et see strateegia end ühel hetkel õigustab.

Tihedalt asustatud piirkondades konkureerivad lääne suurtegijad suurte investeeringutega. Tanklad on suured, ilusad, säravad ? Eesti kapital seda lihtsalt teha ei jaksaks. Väikestesse maakohtadesse, kus on stabiilne tarbimine, suured aga ei tule, nende kontseptuaalne lähenemine lihtsalt ei luba seda.

Tanklate sõda kurnab suuri ja tapab väikseid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing