RailEstonia võimalused kahanevad

Andres Reimer 15. veebruar 2001, 00:00

Erastamisagentuuri jätab jõusse otsuse alustada läbirääkimisi Eesti Raudtee müügiks hoopis paremuselt teise pakkumise teinud Baltic Rail Service?iga (BRS), kui RailEstonia pole kahe nädala pärast valmis erastamislepingut allkirjastama, ütles nõukogu liige Aimar Altosaar Isamaaliidust.

?Lähtun eeldusest, et raudtee erastamiseks RailEstoniale määratud tähtaeg 28. veebruar on jõus ja erastamisagentuuri nõukogul pole alust muuta varasemat otsust,? rääkis Altosaar. ?Mina ei ole koalitsioonikaaslastelt kuulnud teistsuguseid seisukohti.?

?Praegu tundub, et võitjaks tunnistatud RailEstonia pakkumise taga pole muud kui John Orissoni spekulatsioon,? ütles nõukogu liige Tiit Tammsaar Maarahva Erakonnast. ?Erastamisagentuur võiks homme oma varasema otsuse ümber vaadata.? Samas lisas Tammsaar, et agentuur pole kohustatud otsust muutma.

Erastamisagentuuri nõukogu istungi tänases päevakorras on informatsiooni ärakuulamine raudtee erastamise käigust. Nõukogu liikmete sõnul on vähetõenäoline, et raudtee erastamist puudutavaid otsuseid võidakse langetada nn kohapeal algatatud küsimustena, sest vajavad tõsisemat ettevalmistamist.

Samas pole RailEstonia taotlenud erastamisagentuuri nõukogult ajapikendust raudtee erastamislepingu allkirjastamiseks ja ei avalikusta oma strateegilist investorit.

Põhjusel, et kohus on peatanud Eesti Raudtee erastamisläbirääkimised, oleks loomulik, et RailEstonia taotleks ajapikendust, sest määratud tähtajaks, 28. veebruariks, pole võimalik tehingut allkirjastada, ütles teede- ja sideministeeriumi pressiesindaja Aap Tänav.

?Ministeerium ei näe praegu erastamisagentuuri poolset põhjust omapoolselt tähtaega pikendada, sest RailEstonia ei ole praeguseks avalikustanud oma investoreid,? lausus Tänav.

RailEstonia on arutanud ajapikenduse taotlemist, kuid pole otsustanud seda kasutada, ütles pakkumise nõustaja Vallo Toomet.

Toomet ei osanud öelda, kas RailEstonia esitleb investorit veebruari lõpuks. ?Läbirääkimised käivad,? selgitas Toomet. ?Olukord raudtee erastamisel on ebamäärane, mistõttu tuleb tasakaalukalt käituda.?

Erastamisagentuuri nõukogu peaks vältima olulisi uusi otsuseid, sest olukord raudtee erastamisel on juriidiliselt komplitseeritud, ütles erastamisagentuuri nõunik Väino Sarnet.

Erastamisagentuuri ja RailEstonia läbirääkimisi kuni 14. märtsi kohtuistungini keelav määrus ei takista läbirääkimiste alustamist BRSiga pärast 28. veebruari, ütles tõkendi kehtestanud halduskohtunik Karin Kalmiste. ?Kohtuprotsessiga on vaidlustatud erastamisagentuuri otsusest konkursi võitjat käsitlev osa,? selgitas Kalmiste. ?Edaspidise kohta ei saa ma anda seaduslikku ennustust.?

Paremuselt teise pakkumise teinud Baltic Rail Service BRS valmistub RailEstonia väljalangemisel alustama läbirääkimisi AS Eesti Raudtee aktsiate ostmiseks, teatas pakkumise üks juhte Guido Sammelselg.

BRS on valmis kohe läbi viima Eesti Raudtee majandusliku väärtuse hindamise, sõlmimaks kiiresti erastamislepingut, lausus Sammelselg. ?Ootame tähtajaks määratud 28. veebruarini, kuid tänaseni pole RailEstonia demonstreerinud veel ühtegi investorit,? rääkis ta.

BRSi advokaatide hinnangul saab erastamisagentuur BRSiga, vaatamata halduskohtu tõkendile, alustada erastamisläbirääkimisi, kuid mitte erastamislepingut allkirjastada. ?Oleme kindlad, et RailEstoniaga sarnastel motiividel pole BRSi poolset erastamist hageda võimalik,? selgitas Sammelselg. ?Kuid käimasolev kohtuprotsess võib tekitada ajalise vaakumi erastamisesse.?

Tallinna halduskohtu kohtunik Karin Kalmiste lükkas eile määrusega tagasi erastamisagentuuri taotluse erastamisläbirääkimiste jätkamiseks RailEstoniaga enne 14. märtsi toimuvat kohtuprotsessi.

Kohus hakkab välja selgitama, kas erastamisagentuuri otsus tunnistada Põhja-Ameerika taustaga RailEstonia erastamiskonkursi parimaks pakkumiseks oli õige, sest võitja pole esitlenud oma strateegilist investorit, mis oli võidu eeltingimuseks.

Hagi erastamisagentuuri nõukogu poolt mullu detsembris langetatud otsuse vaidlustamiseks esitas konkursil kaotajaks jäänud Raudtee Erastamise Rahva AS.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing