Kraft nõuab ühe suurpanga müüki

Kaivo Kopli 23. veebruar 2001, 00:00

Ei taha küll teise maa pangandussituatsiooni kommenteerida, kuid apelleerides just turuosaliste ja spetsialistide arvamusele ? midagi pidi juhtuma. Aga et SEBi ja Swedbanki ühinemine on lõplikult otsustatud, seda ma sain eile teada.

Ei. Vastavate pankade ametiisikud informeerisid mind.

Keskpanga üks prioriteete on seista hea konkurentsi säilimise eest ja sellest tulenevalt, kui vaadata Hansa- ja Ühispanga turuosasid, siis teoreetiliselt tekkiv pank omaks absoluutset monopoolset seisundit. Praegustel tingimustel me luba ühinemiseks kindlasti ei anna, see on väljaspool kahtlust.

Kogu iseseisva Eesti panganduse senise ajaloo jooksul on konkurentsi küsimus meile oluline olnud. Just seepärast oleme me püüdnud siia ka välismaiseid tegijaid meelitada ja mulle tundub, et see on õnnestunud.

Esmalt on vaja nii Rootsi kui ka Euroopa Liidu vastavate institutsioonide positiivset otsust. Kui see on antud ja ühinemine lõplikult otsustatud, siis saame vaadata, mida siinsel turul teha. Selleks on meil olemas juriidilised võimalused, aga ka poliitiline respekt.

Kui Hansa- ja Ühispangas suuromandamist kavandati, siis eelnevalt küsiti ka meie käest. Mis puudutab edasist tegutsemist, siis siin ei tahaks ma spekuleerida teemal mis ja kuidas, kuid nii juriidiliselt kui ka poliitiliselt on meil võimalusi mõjutada protsesse ja seda me kindlasti teeme.

Jaa, sellise signaali me oleme andnud juba ka varem, kui siin on olnud erinevaid spekulatsioone. Me ei lase tekkida sellist pangandusmonopolismi. Teisalt, ega Eestis toimuv ei mõjuta kuidagi Rootsis toimuvat. Vaevalt et ühinemine Rootsis meie pärast ära jääks. Küsimus on veel selleski, kas räägime mahamüümisest ? teoreetiliselt võib ju rääkida ka näiteks mõningate tootegruppide või sektorite eraldamisest.

Kindlasti ei saa rääkida nimedest ja sellest, mis on parem ja mis halvem. Aga kui konkurents on tihedam, on see alati parem. See oleneb muidugi konkreetsetest pakkumistest ja võimalustest. Veel on vara spekuleerida.

Meie pangandusturul tegutsevad erinevad ja tugevad pangandusgrupid, see ongi olnud meie eesmärk ? soomlased, rootslased. Mitte küll jaepanganduse, aga projektfinantseerimise osas on siin olnud ka Saksa pangad.

Vaevalt et see huvi saab olla ainult Eesti vastu. See saab tekkida ainult laiemas kontekstis ? Baltimaad, Skandinaavia, lähedus Venemaale või mis iganes. Suuremate tegijate puhul saame me vaadata nende huve ikka ainult laiemas kontekstis. Ma ei välista, et huvi on, aga sel juhul peetakse silmas midagi laiemat kui Eesti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing