Eesti on liiga väike, et börsi pidada (intervjuu börsi käivitaja Ivar Lukiga)

27. veebruar 2001, 17:27

Intervjuu Tallinna börsi asutamise ühe initsiaatori Ivar Lukiga, kes on praegu telekommunikatsioonifirma Tele2 juhatuse esimees.

Kuidas kommenteerite tänast teadet Tallinna väärtpaberibörsi (TVB) ning Helsingi börsi (HEX)ühinemise kohta?

Minu jaoks oli see mõningane üllatus. Olen sellest teemast samas ka mõnda aega eemal olnud.
On üsnagi selge, et olles niivõrd väike riik ei suuda Eesti genereerida vajalikul määral ettevõtteid, kes oleksid börsil atraktiivsed. Eesti on liiga väike, et eraldi börsi üleval pidada. Seetõttu on TVB üritanud aastaid arendada ühistegevust Baltikumi suunal ning samuti proovinud liikuda NOREXi poole.
Prognoosin, et varem või hiljem on Skandinaavias üks börs ning see ei jää ainult Skandinaavia tasemele, vaid konsolideerub mõne muu börsiga. See on sarnane praegu kaubanduses toimuvatele arengutele.
Lõpuks saab TVB nii või naa Skandinaavia börsi osaks.

Kas toona börsi käivitades mõtlesite ka selle iseseisva eluea pikkusele?

Tookord me edasise liitumise stsenaariume ei arutanud. Küll arvasime, et viie kuni kümne aasta perspektiivis liitumine kellegagi toimub.
Olime rohkem optimistlikult meelestatud Balti liini kui Skandinaavia suhtes. Kuid lõuna poolt tuli vastu kolkapatriotism.

Kuidas hindate TVB viit möödunud iseseisvat aastat?

Iga äri puhul tuleb vaatata sellele, millel ta põhineb. Börs saab põhineda ainult noteeritud ettevõtetel. Kuid Eestis on sellist loodusrikkust suhteliselt napilt.
Usun, et suutsime teha sellistes oludes väga kuluefektiivse börsi, mis suutis ennast üleval pidada ka selliste väikeste käivete juures.
Vahepealne mõõn ja ettevõtete lahkumine on lihtsalt majandustsükli osa. Võrreldes muu Euroopaga on Eesti kui tiik, kus iga suurem loksumine lööb põhjani välja.

Kas TVB ja HEXi ühinemisest võidavad Soome või Eesti ettevõtted?

Ei näe siin erilist vahet. Kui suur on üldse börsil noteeritud tugevate Eesti ettevõtete hulk? Ettevõtted on järjest läinud väliskapitali kätte.

Kas praegu on endal kahju ka, et TVB saatus selliseks kujuneb?

Seda nüüd küll öelda ei saa. Äris tuleb emotsioone ja nostalgiat vältida, tuleb vaadata edasi. Kuid tagasi vaadates oli see börsiloomise aeg igati tore.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing