Mõisal altkäemaksuvõtu kahtlus

ÄP 06. aprill 2001, 00:00

Kahtlustajate hulgas on ka Mõisa koalitsioonikaaslasi, kes ei taha aga sellest avalikult rääkida.

?Ma ei taha hakata kulutama raha turvamehele,? põhjendas üks Mõisa erakonnakaaslane anonüümseks jäämist. ?Kuul võib läbi pea lennata,? märkis teine koalitsioonipoliitik.

Ametlikku kommentaari linnapea võimaliku altkäemaksu võtmise teemal ei soovinud anda ükski küsitletud kolmikliitlane. Küll olid kõik kursis kuuldustega, et Mõis saab Tallinna sadama-ala Ober Hausile müümise eest 5 miljonit krooni, millest 40 protsenti läheb ühele selle tehingu asjaajajale Meelis Laole.

Kolmapäeval jõudis linnavalitsus kokkuleppele, et sadama-ala läheb Ober Hausile, kes maksab selle eest viie aasta jooksul 111 miljonit krooni. Teiseks jäänud pakkumise tegi Ühinenud Kapital, kes pakkus sadama-ala eest 100 miljonit krooni, mille oleks maksnud kohe.

Linnapea Jüri Mõis ütles eile, et on ka ise altkäemaksujuttu kuulnud, kuid loomulikult ei vasta see tõele. ?Äriringkondades ei tuleks keegi selle pealegi, et minust midagi sellist arvata,? nentis Mõis.

Mõisa sõber ja nõuandja Meelis Lao väitis, et ei tea sellest midagi ega ole rääkinud kummagi poolega. Lao sõnul kuulub väide tema seotusest sadama-ala ja altkäemaksuvõtmisega muinasjutu kategooriasse.

Ober Hausi ja Ühinenud Kapitali kohtumisi korraldada aidanud abilinnapea Ivar Virkuse väitel pole Lao kindlasti osalenud sadama-ala erastamisprotsessis. ?Asjaosaliste juuresolekul pole Lao nime nimetamisest kuulnud, rääkimata sellest, et oleks teda kohtumistel näinud,? kinnitas Virkus.

Ober Hausi tegevdirektor Hindrek Leppsalu nentis, et eks poliitikud ise teavad, mida räägivad. ?Eks igaüks räägib oma rikutuse tasemel,? lausus Leppsalu. ?Kõike võib ju rääkida, et Marsil on elu näiteks!?

Ka Ühinenud Kapitali juht Hillar Teder ütles, et ei usu, et keegi oleks sellest tehingust isiklikku kasu saanud. Ta pidas Ober Hausi eelistamise põhjusi pigem ajaloolisteks.

?Kogu aeg on ajakirjanduses räägitud, et Ober Haus hakkab sadama-ala arendama,? lausus Teder.

Eile oli Tallinna volikogus hääletusel järjekordne opositsiooni esitatud umbusaldusavaldus Mõisa suhtes, mis järjekordselt läbi kukkus. Opositsioon esitas umbusaldusavalduse põhjendusega, et Mõis on käitunud sadama-ala erastamisega nagu oma isikliku äriprojektiga.

Küsimusele, kas opositsioonil on kahtlusi, et Mõis on saanud sellelt tehingult isiklikku kasu, vastas keskerakondlane Liina Tõnisson, et ta ei saa seda väita, kuna siis peaksid tal olema ka tõendid, mida aga pole. ?Kui kellelgi on aega, raha ja võimu, siis võiks sealt kindlasti mõndagi huvitavat välja selgitada,? lausus Tõnisson.

Tõnissoni sõnul jääb opositsioonil ainult oodata, millal koalitsiooniliikmete koridorides räägitud rahulolematus linnapea suhtes väljendub ka saalis nupule vajutades. ?Reformierakondlaste protest selle müügi vastu võiks ka mujal väljenduda,? nentis Tõnisson. ?Ega me ei protesti Ober Hausi vastu. Probleem ikkagi selles, et niimoodi neid asju läbi ei suruta.?

Reformierakonna vastuseis sadama-ala müümisele Mõisa eelistatud Ober Hausile viis sel nädalal ka tõsisema konfliktini linnapea ja reformierakondlasest linnavolikogu esimehe Rein Voogi vahel.

Ühinenud Kapital ja Ober Haus peavad praegu omavahel läbirääkimisi sadama-ala kruntide jagamises. ?On tõenäoline, et jõuame kokkuleppele,? ütles Teder, kelle sõnul pole ei nemad ega Ober Haus huvitatud uue konkursi korraldamisest.

Virkuse sõnul pole uut konkurssi võimalik teha, kuna pole õiguslikku alust tunnistada senine konkurss ebaõnnestunuks. ?Konkursil kvalifitseeriti kaks pakkumist, linnavalitsus otsustas Ober Hausi kasuks,? kordas Virkus linnavalitsuse seisukohta.

Leppsalu sõnul on kavas sadama-ala Ühinenud Kapitaliga pooleks jagada. Ta lisas, et omajagu aega võtab planeerimine ja projektide kinnitamine, nii et aasta-paar ei juhtu sadama-alal veel suurt midagi.

Tallinna sadama-ala müümine oli ka üks Isamaaliidu valimislubadusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing