Suurem osa Tallinna börsi osanikest aktsiatest täiesti loobunud

Inno Tähismaa 09. aprill 2001, 16:01

Tallinna väärtpaberibörsi ASi endistest osanikest müüs enamik oma aktsiad Helsingi börsi omanikule HEX Grupile.

Tallinna börsi endisest 18 aktsionärist jättis omale aktsiad alles vaid 8. Ülejäänud müüsid oma aktsiad 4,5kords ülekursiga HEX Grupile.

Suurima paki müüs HEX Grupile Soome Sampo Pank, 67 aktsiat väärtusega 3 mln krooni. Sampo Panga finantsturgude direktor Alo Alunurm põhjendas aktsiatest loobumist sellega, et Sampo pangandus-kindlustusgrupil on osalus Helsingi börsis, seega jääb ka peale tehingut kaudne osalus Tallinna börsis alles. Samuti oli müügi põhjuseks osa eest pakutud korralik hind.

Osalusest Tallinna börsil loobus täielikult ka teine Soome pank Nordea (Merita) ja Rootsi Svenska Handelsbanken.

Täielikult loobusid oma osast veel rahandusministeerium, Hüvitusfond, Preatoni Pank ja ICI Trust, Trigon Securities, Väärtpaberiparisnikud ja Kawe Kapital.
Investeerimispank LHV vähendas oma osalust kolmandiku võrra. LHV juht Rain Lõhmus nimetas osaluse säilitamist plaaniga alustada aktiivsemalt tegevust Tallinna börsil. ?Meie soov on olla suuruselt kolmas aktsionär Hansa- ja Ühispanga järel,? tunnistas Lõhmus.

Oma osaluse jättis HEXile müümata ka investeerimispank Suprema Securities. Firma turgude osakonna juhataja Sten Sumberg ütles, et Suprema ei müünud osalust, kuna firmat huvitab, mis börsist saab. Sumbergi väitel luuakse positiivse stsenaariumi korral ühtne Balti börs, mis on seotud Helsingiga. Tema sõnul on Helsingiga lihtsam asju ajada, kuna soomlased tunnevad Balti riikide olusid paremini kui näiteks Põhjamaade börsiliit NOREX, millega ühinemine jäi Tallinna börsil katki.

Sumbergi väitel võtab aega, enne kui firmad kasvavad ja nad hakkavad oma aktsiaid börsil noteerima kas siis kapitali saamiseks või vajadusest olla avalik.

HEX ostis Tallinna börsi aktsiad kokku makstes 10 000kroonise nominaalväärtusega aktsia eest 45 000 krooni. Ostes kokku 432 aktsiat sai HEX Tallinna börsi kätte 19,4 miljoni krooniga.

Tänase seisuga kuulub HEX Grupile Tallinna börsist 57%. Järgnevad Hansapank (13%), Ühispank (12%), LHV (7%), Eesti Pank (4%), Cresco (3%), Suprema (1%), Traader (1%) ja Krediidipank (0,6%).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing