Karudele kasvasid mõneks ajaks sarved

Peeter Koppel 16. aprill 2001, 00:00

Eelmisel nädalal Nasdaqit 14 protsenti kergitanud pullide paraad karuturul ei tulnud üllatusena. Selleks oli turg langenud liiga järsult ja liiga palju. Siiski peamine küsimus, mis tõusuga seoses õhku rippuma jäi, oli, et kas trend on lõpuks murdumas.

Vastus sellele on suure tõenäosusega ?ei,? sest maailma suurim majandus ei anna esiteks hetkel erilist indikatsiooni olukorra paranemisest: märtsis vähenes taas jaemüük, vähenemise märke näitas tarbijausaldus ning suurenemise märke tööpuudus. Majanduse üldise olukorra halvenedes ei ole ka ettevõtete järgnevate aruandeperioodide kasuminumbritelt olulist paranemist loota.

Teiseks näivad turuosalised olevat lausa armunud suure kapitalisatsiooniga tehnoloogiaettevõtete aktsiatesse, mida väikseimagi tõusulootuse puhul asutakse kokku ostma. Traditsioonilisemad aktsiate hindamise meetodid nagu dividendide taandamise mudel näitavad aga, et praeguste suurte tehnoloogiaettevõtete aktsiate hindades on veel küllalt õhku, sest senine kasumite kasvutempo ei saa jätkuda.

Kolmandaks sunnib tuleviku ähmasus ameeriklasi vähendama aktsiatega seotud riske ning müüma investeerimisfondide osakuid. Ka see müügisurve kajastub millalgi aktsiahindades. Kokkuvõttes räägib languse jätkumise või paremal juhul turu praegusel tasemel stabiliseerumise poolt rohkem argumente kui viimasel ajal populaarseks muutunud hüüdlause poolt ?kõik halvad uudised juba kajastuvad hindades.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing