Regio loob koos teede- ja sideministeeriumiga Eesti bussiliikluse infobaasi

24. aprill 2001, 00:00

Eelmisel nädalal esitleti teede- ja sideministeeriumile E-Reisija projekti, mille teostumisel tekib ühistranspordi infobaas, mis annab võimaluse luua internetiportaalides bussireisijatele reisiplaneerijaid ning bussiveofirmadel planeerida veologistikat.

E-Reisija projekti algatajad on Autoettevõtete Liit, AS Regio, IB Stratum ja Kagu-Eesti Logistika Sihtasutus.

E-Reisija annab bussireisijale võimaluse teha internetis erinevaid päringuid:

 • Otsingud kaardil, näiteks: ?leia Oru peatus?, ?leia lähim bussipeatus aadressile Aru Filosoofi 1?, ?leia lähimad peatused Pühajärvele?;
 • Päringuid peatuste, lähte- ja sihtpunktide alusel: ?Mis kell väljuvad bussid Tartust Viljandisse?, ?Millised bussid ja mis kell mööduvad Kanali peatusest?;
 • Intelligentsed reisi planeerimise päringud: ?Kuidas saada Rõngust Põltsamaale?. Hindade info ja reisijate statistika olemasolul on võimalik teha ka päringuid: ?Kui palju aega ja raha võtab reisimine Narvast Kärdlasse?, ?Kui palju inimesi sõidab tavaliselt reedeõhtuse Kuressaare?Tallinn bussiga? jne.

Regio infosüsteemide müügijuhi Janek Balõnski sõnul toimuks avalikkusele mõeldud veebirakenduste teostamine ja haldamine erasektori finantseeringutega. Balõnski kinnitusel on ta kokku puutunud firmade huviga teostada selliseid rakendusi avalikkusele, kui vaid ministeerium kogub kokku vajalikud liinide andmed.

Erafinantseeringutest on teostatav ka vedajatele mõeldud veebilahendus, mis kasutaks andmeid kesksest andmebaasist. See hõlmaks järgmisi kasutajatoiminguid:

 • firma teenindatavate liinide ja peatuste kuvamine ekraanil;
 • teepikkuste ja sõiduaegade hindamine;
 • bussiaegade kuvamine tabelitena peatuste või liinide kaupa;
 • reisijate loenduse uuringute või piletimüügi statistika tulemuste sisestamine ja kuvamine tabelina või kaardil;
 • analüütiliste päringute teostamine:
  ? milline on erinevate bussijuhtide töökoormus;
  ? mitu bussi on vaja, et neid liine teenindada;
  ? milliseid liine ja millal erinevad bussid teenindavad;
 • uute ideede testimine:
  ? uute liinide koostamine kaardi ning teiste liinidega kattuvuse hindamine;
  ? demograafiliste andmetekasutamine uute liinide väljatöötamisel;
 • liinilubade taotluste esitamine digitaalselt.

E-Reisija tugineb kesksele andmebaasile, mis on ministeeriumis asuv andmekogu. See hõlmab erinevatel andmetel sisestatud andmeid: olemasolevad liinid ja bussiajad, reisijate loendamise uuringute tulemused, elanike soovid ja pretensioonid. Andmebaas sisaldab ka vajalikke kaardiandmeid ning sinna koondub automaatselt ka elektrooniliselt saabuv piletimüügi statistika vedajatelt.

Taoline andmebaas annab teede- ja sideministeeriumile võimaluse teostada olemasolevast infobaasist edasiarendusi, mis võimaldaksid ministeeriumile järgmisi toiminguid:

 • digitaalse kaardi kasutamine andmete visualiseerimisel ja haldamisel (peatused, liinid, reisijate statistika, kodanike soovid ja pretensioonid);
 • teekonnapäringute teostamine (liinide pikkuste ja peatuste vahemaade hindamine, sõiduaegade hindamine);
 • analüütilised päringud ja teemakaardid ühistranspordi tiheduse ja katvuse hindamiseks ning võrdlemiseks demograafiliste andmete ja reisijateveo statistikaga:
 • võimalused modelleerida muudatusi ühistranspordi korralduses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing