Eesti teab oma probleeme ja võitleb nendega

27. aprill 2001, 00:00

Mõne päeva pärast avalikustab USA valitsus iga-aastase nn piraatlusriikide nimekirja ehk raporti Special 301. Seda koostab IIPA (International Intellec-tual Property Alliance), teavitades USA valitsust probleemidest, mis esinevad erinevates maailma riikides intellektuaalse omandi valdkonnas. Ameerika Ühendriigid on üks suuremaid intellektuaalse omandi loojaid, sellest ka põhjendatud tähelepanu sellele alale.

Piraatlus on selle raporti üks tähtsamaid uurimis- ja tähelepanuobjekte, kuid paraku ei koosne intellektuaalse omandi probleemistik ainult piraatlusest. Erinevaid õigusrikkumise ja huvide kahjustamise võimalusi on intellektuaalse omandi sfääris küllaga.

Üheks selliseks huvide kahjustamiseks on näiteks Eesti poolt vastu võetud Rooma konventsiooni 12. artikli reservatsioon. Selline reservatsioon nimetatud konventsioonis kahjustab välisriikide fonogrammitootjate huve ja seab nad ebavõrdsesse olukorda kohalike tootjatega.

IIPA jälgib kogu intellektuaalse omandi gammat ja teeb iga valdkonna kohta kokkuvõtteid erinevate samas valdkonnas tegutsevate organisatsioonidega konsulteerides.

Eesti on sellistes organisatsioonides tuntud kui kindla probleemistikuga riik, kuid mis kõige tähtsam ? ta on tuntud kui riik, kes nende probleemidega tegeleb ja on nende lahendamisel edu saavutanud.

Eesti täitevvõim on näidanud, et ta suudab järjekindla tegutsemise tulemusena positiivseid tulemusi saavutada. Rahvusvahelised organisatsioonid suhtuvad väga positiivselt Eesti edusammudesse piraatluse tõkestamisel ja intellektuaalse omandi respekteerimisel ühiskonnas.

Olen arvamusel, et Eesti viimine nimetatud raporti neljandale tasemele ehk Watch Listi (2000. aastal olid samal tasemel ka Hispaania, Austraalia, Ungari) ei mõju negatiivselt riigi investeerimiskliimale ega näita ka negatiivset suhtumist täitevvõimu. Watch List teeb Eestile pigem ettepaneku liikuda intellektuaalse omandi kaitsel samamoodi edasi, nagu seda on tehtud viimased pool aastat ning teeb Eesti partneritele ülesandeks olla jõu ja nõuga meile abiks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing