Räpase vee põhjus peitub plaatide all

Ade Ait 23. mai 2001, 00:00

Möödas on igava nelinurkse basseini ajad. Üha enam eratellijaid otsustab võimalusel teostuselt keerukama, kuid atraktiivsema basseini kasuks. Vormimuutuste juures on aga samaks jäänud nõue bassein kriitiliste kohtade juures korralikult isoleerida. Just see, mida pole näha, peab olema kestvalt funktsioneeriv.

Kindlasti on selge, et isolatsioonikahjustuste korral on kulutused remondile ja kahjustuste kõrvaldamisele tunduvalt suuremad kui esialgse korraliku isolatsiooni tegemisele.

Basseinide saneerimiskogemus näitab, et lintide ja kiledega isoleeritud basseini puhul on mitu kuupmeetrit seisvat ehk hügieeni seisukohalt kahtlast vett. Kui sellised basseinid puhastamise või kontrollimise eesmärgil tühjendatakse, tungib vesi katteplaatide vahelt pidevalt basseini ja moodustab mõne sentimeetri paksuse kihi.

Alternatiivse ehk võõpisolatsiooni kasutamine ei lase sellisel hügieeniprobleemil tekkida isolatsioonikihi spetsiifilisuse tõttu.

Need tsemendiga seotud ja lisaks elastsed isolatsioonimaterjalid paigaldatakse pragusid katvalt vahetult keraamilise katteplaadikihi alla.

Seega vähendatakse basseinides ja suure niiskuskoormusega ruumides vuukide ja plaadiliimi piirkonnas ? mille tihedus on tunduvalt suurem kui tavalisel mineraalsel mördil ? seisva mikroorganismidega küllastunud vee hulka miinimumini.

Võõpisolatsiooniga saab isoleerida ka kinnihoidmistorude kinnitid ja ripptoolid, mis tavaliste isolatsioonide puhul tuleks eraldi ümbritseda vastavate ?peitehülssidega?.

Kogu katteplaat-sideisolatsioonile annavad kindluse tsemendiga seotud elastsed hüdroisolatsioonimaterjalid, mille omadustele esitatakse kindlad nõuded.

Tavaliselt on tellijate jaoks väga oluline keraamiliste katteplaatide suurus, värv, mustrid jms. Välise külje kõrval ei tohiks aga tähelepanuta jätta plaatide kinnitamiseks kasutatava tehnoloogia ja materjalide sobivust.

Ujulates ja basseinides, kus on tegemist pideva survelise vee koormusega, ei ole soovitav kasutada hüdroisolatsioone ja niiskustõkkeid, mis on ette nähtud kasutamiseks märgkoormusega ruumides.

Samuti ei ole basseinide ja ujulate hüdroisoleerimisel keraamilise plaatkatte paigaldamisel sobivad 1komponentsed jäigad tsemendi baasil hüdroisolatsioonid, sest veekoormuse mõjul deformeeruvas plaatkatte-sideisolatsioonis tekkivad pinged kanduvad jäika hüdroisolatsioonikihti ning põhjustavad pingerebendeid ja hilisemaid kahjustusi.

Materjalide valikul on soovitav eelistada tootjat, kes pakub täissüsteemi:

 • krundid, pahtlid jm aluspindade ettevalmistamiseks;
 • elastne hüdroisolatsioon;
 • tihenduslindid servadesse ja nurkadesse;
 • elastne plaatimissegu;
 • vuugisegud.

Kõigilt materjalide pakkujatelt on soovitav nõuda materjalide katsetunnistusi, mis näitavad pakutava sobivust basseinidesse. Katsetunnistusena ei saa kindlasti arvestada müüja poolt koostatud toote reklaamlehte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing