ATA märkmik väldib tollimakse

Andres Paling 23. juuli 2001, 00:00

Rahvusvaheline tollidokument ATA märkmik (ATA Carnet ? lühend väljendist admission temporaire/temporary admission) ehk kaubapass on dokument kaupade ajutiseks väljaveoks taassisseveo kohustusega ilma vahepealse töötluseta.

ATA märkmikuga saab vedada kaupa, mida kasutatakse:

 • eksponaadina näitustel ja messidel;
 • professionaalse töövahendina;
 • kaubanäidisena.

ATA märkmiku kasutamine:

 • vabastab omaniku ajutise ekspordideklaratsiooni vormistamisest lähteriigis;
 • vabastab omaniku ajutise sisseveo riigis nõutava rahvusliku tollidokumendi vormistusest;
 • tagab rahvusvahelise garantii sissetoodavatele kaupadele, mis katab rahvuslikud tollimaksud ja muud ettenähtud maksud;
 • toimib ka kaupade transiitveo puhul.

ATA märkmiku soovijal tuleb pöörduda Kaubanduskotta, täita avaldus, sõlmida ATA võrgu garanteerimiseks kindlustusleping BICO-LEKS Kindlustusega. Märkmikule tuleb võtta kinnitus ka tolliametist.

ATA märkmik kehtib ühe aasta ja selle aja jooksul võib kaubaga korduvalt riigist riiki liikuda. Iga riigi jaoks, mida soovitakse külastada, on märkmikus kaks lehte. Märkmiku valdaja esitab tolliametnikule ühe lehe riiki saabumisel ja teise riigist lahkumisel. Samuti on märkmikus kaks lehte lähteriigi (Eesti) tollile esitamiseks riigist lahkumisel ja tagasitulekul.

Vanasti käisime Euroopas T1 deklaratsiooniga, mis on rahvusvaheliselt tuntud transiitdeklaratsioon. Sellega on Euroopas väga raske liigelda, kuna Euroopas on piiri mõiste suhteline. Tavaliselt on piiripunkt paar kilomeetrit piirist eemal kusagil metsa sees. Seal tuleb siis otsida ja täita kõiki neid deklaratsioone ? tohutu hulk pabereid. Reeglina on näituste kaubad väga erinevad ja kõigi nende kohta tuleb erineval lehel igal piiril täita deklaratsioon. Nüüd jääb see ära. Kõik asjad on koos ühel paberil, ATA märkmikus, mille annab Tallinnas välja Kaubandus-Tööstuskoda ja sellega on asi lõppenud.

Hetkel kuulub ATA võrku 58 riiki, käesoleva aasta algusest ka Läti ja eelmise aasta lõpust Leedu.

Läti ja Leedu liitumine ATA võrguga on tunduvalt tõstnud ATA märkmiku kasutusväärtust Eesti ettevõtjate jaoks, kuna nüüd on võimalik ATA märkmikku kasutades sõita teistesse Euroopa riikidesse läbi Läti ja Leedu. Iga kuu võetakse Kaubandus-Tööstuskojast ca 12 märkmikku.

ATA märkmik on olnud kasutusel juba ligi 40 aastat ning kehtib riikides, mis on ühinenud kaupade ajutise sisseveo konventsioonidega ja moodustavad ATA võrgu. Aluseks oli 1961. aastal maailma tolliorganisatsiooni (World Customs Organisation) eelkäija vastu võetud kaupade ajutise sisseveo konventsioon. 1990. a võeti vastu uus kaupade ajutise sisseveo konventsioon, mida kutsutakse Istanbuli konventsiooniks.

ATA võrgu tööd juhib rahvusvahelise kaubanduskoja büroo ? International Bureau of Chambers of Commerce, mis asub Pariisis. ATA märkmikku väljastavad reeglina kogu maailmas kaubanduskojad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:44
  Otsi:

  Ava täpsem otsing