Venemaa saatis Eestisse radioaktiivset ainet

03. august 2001, 09:19

Kolmapäeva hommikul võttis Tartu tolliinspektuur ülemäärase kiirguse pärast rajalt maha kuus vagunitäit radioaktiivset toorainet, mis olid Venemaalt teel Silmetisse. Eile lõunal jätkas koorem siiski oma teed, kirjutab SL Õhtuleht.

Tavaliselt saabuvad kiirgavad vagunid Solikamskist Sillamäele läbi Narva. Raudtee remont Venemaal tingis marsruudi muutuse. Kui kaubarong üleeile Tartusse jõudis, oli toll saanud piiripunkti anduritelt lähtunud hoiatuse veeremi kiirguse kontrolliks.

Selgus, et tervelt kuus vagunit kiirgavad kõvasti rohkem kui Tartus kunagi nähtud. Kohale telliti raudtee päästeamet ja Tartumaa päästeteenistuse peaspetsialist Jaan Käsper. Ta mõõtis vagunite kiirguseks 3,8 mikrosiivertit tunnis.

Eesti Kiirguskeskuse juhendi järgi on kohese teavitamise alampiiriks doosikiirus 0,7 ehk üle viie korra vähem. Sama juhendi järgi ei lubata veokit Eesti Vabariigi territooriumile, kui veoki välispinnal mõõdetud doosikiirus on üle 1,5.

Silmeti 6 vagunit lükati kõrvalteele. Lendama hakkasid telefonikõned ja faksid. 'Silmetist helitati meile ikka kümneid ja kümneid kordi,' kirjeldab Tartu tolliinspektuuri ametnik rasket kolmapäeva.

Inspektuuri tollijärelevalveosakonna kontrolltalituse inspektorid küsisid Tallinnast kiirguskeskuselt edasiseks tegutsemiseks kirjalikke juhendeid, mida aga ei tulnud. Inspektuuri juhataja Üllar Reino palus seisukoht võtta tolliameti peadirektori asetäitjal.

Tööpäev oli juba läbi, kui faksiaparaat pritsis lõpuks välja kiirguskeskuse asedirektori Kööbi kirja. Silmet omavat Eesti Kiirguskeskuse poolt väljastatud kiirgustegevusluba, mille järgi ta võivat Eestisse tuua looduslikke radionukliide sisaldavat tooret. Tartus kinni peetud kaubasaadetis Solikamskist kujutavat endast just seda ning vastavalt nimetatud kiirgustegevusloale olevat Silmetil selle sisseveoks õigus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing