Uus digitaalne vastaja sööb kassetiga masina välja

Indrek Kald 23. august 2001, 00:00

Kuigi pool- ja täisdigitaalseid automaatvastajaid on juba aastaid koos kassettvastajatega lettidel pakutud, ei ole digitaalrevolutsioon suutnud ennast seni lõplikult maksma panna. Suurim miinus peale kõrgevõitu hinna oli digivastajate maksimaalselt 14minutiline salvestusmaht. Kassetiga automaatvastaja kasutas salvestamiseks 30- ja 60minutilisi mikrokassette, mis lubasid kasseti ühele poolele lindistada 15 või 30 minutit teateid. Väga harva kasutati ka 90minutilisi mikrokassette, selle tulemusena kasvas salvestusmaht 45 minutini.

ISP Telekomi poolt maale toodav, kaubamärki Audioline kandev digitaalautomaatvastaja 838G on uue põlvkonna tehnoloogilise lahendusega, mis lubab digitaalsalvestuse mahuks senise 14 minuti asemel 45 minutit. Uue tehnoloogia kasutamine pole toonud kaasa hinnatõusu ? digivastaja hind on samas suurusjärgus kassetiga aparaadi hinnaga.

Liikuvate osade puudumine võimaldab automaatvastajaid teha järjest väiksemasse ja mugavamasse korpusesse. Järjest paranev liinide kvaliteet muudab selgemaks ka digivastajatesse jäetavad teated. Kui kassetiga mudelitel salvestuskvaliteet pidevalt langes ? korduvkasutuse käigus kassett kulus ja venis (mida pikem kassett, seda õhem lint ja kiirem kulumine), siis digitaalsalvestaja kvaliteet jääb kogu aeg laitmatuks ega muutu ajas.

Miinusena võib tuua Audioline?i vastaja saksakeelsed korpusetekstid ja saksakeelse kuupäeva-kellaaja roboti. Selle põhjuseks on Audioline orienteeritus peamiselt Euroopa turule, kus eelistatakse saksa keelt.

Digivastaja ekraanilt on näha saabunud teadete hulk. Digitaalselt on võimalik reguleerida ka kõlari valjust. Klahvide hulk on viidud minimaalseks, seetõttu on igal klahvil mitu funktsiooni ja ilma kasutusjuhendita või pikaajalise praktikata seetõttu naljalt nendega opereerimisega hakkama ei saa.

Digivastajasse saabunud teateid võib valikuliselt kustutada ja korrata ? funktsioon, mille puudumine teeb tavavastajate kasutamise veidi ebamugavaks. Ükskõik kui kaugelt koju või kontorisse helistades saab kuulata saabunud teateid ja salvestada läbi parooli uut teadet, mida kuulevad teised automaatvastajasse helistajad Sissehelistajal on võimalik jätta kuni kahe minuti pikkune sõnum. Patarei lisamine aitab säilitada teateid ka pikaajalise voolukatkestuse korral.

Kasutasime varem väljaspool tööaega laekuvate tellimuste vastuvõtuks kassetiga automaatvastajat. Kuid pidevalt tekitas probleeme salvestise kehv kvaliteet ? tihti polnud kliendi kontaktandmetest võimalik aru saada, et talle vastata. Sageli olid need just mobiiltelefonidelt tulnud kõned. Kuna kassetiga vastaja suutis salvestada vaid veerand tundi teksti ja tema pidev edasi-tagasi kerimine oli aegavõttev, loobusime sellisest automaatvastajast.

Audioline 838G muretsesime tänu seadme pikale salvestusajale ja digitaalsele tehnoloogiale. Ka kehva kvaliteediga kõned on nüüd piisavalt hästi arusaadavad ja 45minutilist salvestusmahtu pole sajaprotsendiliselt õnnestunud veel kunagi koormata. Oma plaatinakarva värvi ja stiilse disainiga lihtsast vidinast on samas saanud nö sisustuselement, mida paljud kliendid imestunult näpuga tahavad katsuda ja küsivad esmapilgul arusaamatu eseme funktsiooni.

Suurim erinevus digi- ja kassettvastaja kasutamisel on sissetulevate teadete salvestamine ning teadete kuulamine ehk kasutusmugavus. Kuna teated salvestatakse digitaalselt on nende kustutamine ja kuulamine mugavam.

Näiteks kui kustutate järjekorras teise teate, siis esimene, kolmas ja neljas jäävad alles. Nii saab tähtsamad teated säilitada ja ebavajalikud sõnumid ära kustutada. Kassetiga automaatvastajaga nii teha ei saa ? selle puhul kustutatakse kõik või mitte midagi ? valikuliselt teateid vahelt kustuda ei saa.

Teine digitaalse automaatvastaja eelist on parem helikvaliteet. See ei kehti siiski kõigi digitaalsete vastajate kohta. Heli kvaliteedi määrab mikrofon. Kui see on kehvapoolne, siis on teatav taustamüra (nn merekohin) väljaminevatel teadetel paratamatu.

Digivastaja kolmas eelis on töökindlus. Kuna liikuvad osad puuduvad, ei ole midagi, mis saaks katki minna. Analoogides on liikuvaid osi aga palju ning nad on suhteliselt keerukad aparaadid, mistõttu nende kasutusiga on piiratud. Analoogmasina remontimine ei ole reeglina võimalik: kas pole varuosi või läheb see nii kalliks, et on targem osta uus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing