Taustainfot leiab tasuta internetist

13. september 2001, 00:00

Äripartneri aususes veendumiseks on kõige lihtsam koguda tema kohta taustainfot, seda kas varasemate koostööpartnerite kaudu, ostes mõnelt firmalt sisse taustauuringu teenust või mitmesuguseid andmebaase kasutades.

Sellised andmebaasid võib laias laastus jaotada kaheks: illegaalsed (nn Perli andmebaas) või legaalsed ning internetis kõigile kasutamiseks avatud. Kõige lihtsam viis oma tulevase äripartneri tausta kontrollimiseks on teha seda interneti otsingumootorite vahendusel. Piisab vaid ettevõtte või konkreetse isiku nime sisestamisest otsingumootorisse (nt www.neti.ee või www.ee ) ning arvuekraanile ilmub nimekiri internetilehekülgedest, millel üks või teine nimi figureerib. Sellise otsingu puuduseks on eelkõige just vastuste ebatäpsus, sest samanimelisi inimesi ja lähedase nimega ettevõtteid võib olla rohkem kui üks, samuti ei pruugi otsitavat infot otsingumootorite abil üldse leida.

Teine lihtne võimalus on kasutada taustaotsinguteks Eesti suuremate päevalehtede ? Äripäev, Postimees, Eesti Päevaleht ja SL Õhtuleht ? otsingumootoreid. Sellise otsingu korral saab ülevaate artiklitest, milles otsitava firma või inimese nimi esineb. Sellisel juhul on suurem võimalus sattuda artiklitele, mis käsitlevad mingeid ettevõtte tegevusega seotud probleeme või siis annavad hoopis teada märkimisväärsetest majandustulemustest.

Eesti internetilehekülgedelt leiab ka mitmeid tasuta andmebaase, mille põhjal võib hinnata tulevase äripartneri usaldatavust. Üks parimaid tasuta infot pakkuvaid andmebaase on ASil Krediidiinfo ( www.kredinfo.ee ). ASi Krediidiinfo tasuta firmapäringu kaudu leiab infot eelkõige just ettevõtete kohta, päringuid saab esitada nii firma nime kui ka registreerimiskoodi kaudu. Päringu vastuseks saab teada ettevõtte kontaktandmed, põhikapitali, registreerimise aja ja koha ning põhikirjalised tegevusalad. Tasuta päringu abil on võimalik saada teavet ka sellest, kas ettevõtte on käibemaksukohustuslane, kas ettevõttel on esinenud maksehäireid ning kas ta on maksuameti võlglane. Põhjalikumate päringute esitamine on Krediidiinfos siiski tasuline.

Ettevõtete ja eraisikute telefoninumbreid on võimalik otsida Eesti Ettevõtete telefonikataloogi internetiversioonist ( www.ee.ee ) või siis Ekspress Hotline?i internetiversioonist ( www.1182.ee ). Neid kaht andmebaasi kasutades on võimalik otsida eraisikute numbreid Eesti Mobiiltelefoni ja Radiolinja andmebaasides, samuti kogu vabariigi tavatelefonide numbreid. Andmebaasist leiab infot ka ettevõtete aadresside ja telefonide kohta.

Nende andmebaaside puuduseks on aga Q GSMi telefonide, salastatud mobiiltelefonide numbrite ning ettevõtete mobiiltelefonide puudumine. Samuti on päringute esitamine võimalik ainult nimede, mitte aga numbrite abil.

Eraldi võlgnike andmebaasi leiab leheküljelt www.tasuja.ee . Tavakülastaja leiab sealt võlglaste nimekirja ning nende vastu esitatud nõuete arvu, registreerinud kasutajana saab aga juba ka ise sisestada infot võlgnike kohta ning näha konkreetsele võlglasele esitatud nõuete arvu ja summat. Tasulise mugavusteenuse kasutajana näeb väljavalitud ettevõtte staatuse muutumist Tasuja keskkonnas, muutusi ettevõtte krediidikäitumises ning laiendatud kliendiandmete andmebaasi, teha saab ka päringuid Äriregistrisse.

Tasuja infot saab ühekordselt kasutada ka Hanzaneti kaudu, selle võimaluse kasutaja näeb laiendatud võlainformatsiooni (võlglase nimi, nõue, võlgu olev summa, võla vanus päevades, võlausaldaja), ettevõtete krediidikäitumise ajalugu, aadressinfot ehk erinevatest allikatest pärinevat informatsiooni juriidilise isiku kontaktide kohta (sh kontaktisikud, kontaktnumbrid, meiliaadressid, asukoha aadress(id)), samuti saab esitada erinevaid päringuid juriidilise või füüsilise isiku nime või registrikoodi/isikukoodi kaudu.

Infot võlglaste kohta pakub internetis ka Online Credit Information ( www.oci.ee ). Otsinguid on võimalik teha eraisikuregistris ning firmaregistris. Sarnaselt Tasujaga saab ka ise võlglasi andmebaasi lisada. Eraldi teenus on nn Krediidivalvur, mis annab e-kirjaga märku, kui keegi teie klientidest registreeritakse võlgnike registris.

Täiendavat infot võlglaste kohta saab ka inkassofirmadest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing