Eesti brändi loomine pole mainekujunduskampaania

Rain Pikand 24. september 2001, 00:00

20. septembri Äripäeva kirjutis ?Eesti maine kujundamisest suured firmad eemal? ei käsitle teemat päris adekvaatselt. Eesti kui brändi defineerimine ei ole esiteks mainekujunduskampaania vaid tunduvalt komplekssem ettevõtmine. Keegi ei tule siia seda meie eest ?välja töötama?, vaid meie enda tööd koordineerima-nõustama. Eestis selliste mõõtmetega kogemus puudub.

Mis puutub kinnisesse või avalikku konkursi korraldamisse, siis defineeris Eesti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) minu teada tingimused, millele osavõtjad peavad vastama. Suhtekorraldus on üks lõik suurest tervikust ja parim suhtekorraldaja selle töö tegemiseks ka leitakse.

Minu ülesanne ei ole siin osavõtvaid firmasid tutvustada, aga Inglise firma Interbrand positsioon omas tegevusvaldkonnas, terviklikus brändi loomises/arendamises on number 1 maailmas. Tegu on äärmiselt kompetentse firmaga.

Ei oleks uskunud, et Hill & Knowlton Eesti kontor elab sellises infosulus. Suhtekorraldamine kätkeb endas vist ka head informeeritust.

Mis puutub tundmatutesse Iiri firmadesse, siis räägib Iiri brändi edu nende eest. Enamikel meist on Iirimaast ja tema rahvast üsna ühene pilt rohelised lokkavad aasad õõtsumas jahedas tuules, millel jookseb punapäine sasipea-tüdrukutirts, kes sulle rõõmsalt naeratab. Taamal väike küla, kus rahulikud inimesed igapäevatoimetusi teevad, õhtul pubisse kogunevad ja maailma asju pindi Guinessi taga arutavad. Samal ajal kui Dublinis sarmikas, iseteadev noorsugu moodsat tehnoloogiat ja rühikat kultuuri kokku pannes huvitava töö-, puhke- ja loomekeskkonna loovad. Puhas, värske ja sõbralik saar. Huvitav, et enamik meist, kes me nii arvame, Iirimaad kunagi oma silmaga näinud ei ole.

Konsultandid on ainult ühe, ja mitte kõige olulisema rolli mängijad Eesti brändi loomises. On tähelepanuväärne, et Eesti riik on antud protsessi alustanud. Me rabasime maailma oma ettevõtlikkuse ja pealehakkamisega 90ndate alguses ja pälvisime positiivse tähelepanu. Nüüd on meil võimalus terviklikult ja koordineeritult maailmale maha müüa meie kui riigi/rahva maailmanägemus. Kõikidel tuntud kaubamärkidel on tundmatute ees oluline eelis.

Enne reaalset kokkupuudet on tarbijal teatud ootused-lootused, mis viivadki sellesama toote juurde kaupluses. Need ootused-lootused on loodud sellesama brändi käitumisega, väljanägemisega, reklaamiga, üritustega, partnerite avaldamisega jne.

Muljed tekivad kiiresti: Hansapank ja Oracle koostöös lugeja mõtleb: kõrgtehnoloogiline reaalajas pangateenus, kiire ja turvaline. Hansapank ja KGB koostöös lugeja mõtleb: ebausaldusväärne pangateenus, kontrollimatu ja ebaaus.

Eesti on kaup, kui me räägime välisinvesteeringutest, turismist, tööjõust, partnerlusest, kultuurivahetusest jne. EASi kohene ülesanne on luua piisav meeskond, kes peab hakkama tegema rahvusvaheliste tipp-konsultandiga koostööd. See meeskond peab arvestama erinevate huvigruppide arvamustega, aga on ilmselge, et üleriigilist koosolekut korraldada ei saa.

Las valitakse sinna meeskonda inimesed, kes oskavad näha seoseid, raha lugeda, tekitada kirgi, luua ahvatlusi, analüüsida olemasolevat, näha tulevikuperspektiive, nõuda koostööpartneritelt parimat. Rahvusvahelise kogemusega konsultanti on vaja, et tagada protsessi objektiivsus, ja toetudes tema kogemustele, garanteerida protsessi kõigis faasides parim kvaliteet. Ja ega kohaliku mudamaadluse minimaliseerimine väike asi ole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing