Vali kontorisse õige protsessoriga arvuti

Janek Saar 04. oktoober 2001, 00:00

Tänapäeva desktop arvutites kasutatakse peamiselt kahe konkureeriva tootja (Intel ja AMD) protsessoreid. Protsessorite juures on oluline tootmistehnoloogia, tehnilised parameetrid (korpuse ja pesa tüüp), elektrilised parameetrid (toitepinge ja voolutarve), soojuslikud parameetrid (temperatuur, soojusvõimsus, info temperatuurikaitselülituse kohta), sageduslikud parameetrid (siinisagedus ja sisemine taktsagedus), vahemälu, multiprotsessorsüsteemi toetus ja multimeedialaienduste toetus.

Protsessori multimeedialaiendused on erinevad tehnoloogiad, mis aitavad kiirendada tööd suurte andmehulkadega. Just need rakendused võivad tekitada palju segadust protsessorite hindamisel, kuna tarkvara, mida kasutatakse protsessorite jõudluse mõõtmisel, ei pruugi sisaldada koodi, mis antud protsessorile spetsiifilist tehnoloogiat toetab. Inteli poolt on välja arendatud MMX (Intel Celeron), SSE (Intel Pentium III) ja SSE2 (Intel Pentium 4) tehnoloogia. Erinevalt Celeronist on samas tehnoloogias Pentium III protsessoril kaks korda rohkem vahemälu ja süsteemisiini sagedus kuni 133 MHz, kahe protsessoriga süsteemi toetus ning erinevused multimeediakäsustikes.

Intel on juba alustanud uue tehnoloogiaga (0,13 mikronit) e. Tualatin protsessorite tootmist. Intel Pentium III 1,13GHz on esimene sellel tootmistehnoloogial põhinev ja sellele järgneb Intel Celeron. 0,13mikronise tehnoloogiaga on vähenenud voolud ja pinged ning eralduv võimsus. Muutunud on ka nõuded toitepingeregulaatorile. Seetõttu peab uue Pentium III protsessori installeerimiseks vana asemele välja vahetama ka arvuti emaplaadi.

Inteli protsessorid on kaitstud läbipõlemise vastu. Kui temperatuur jõuab kriitilise piirini, siis lülitub protsessor välja. Pentium 4 protsessoris on lisaks sisse ehitatud ka temperatuurikontrolli lülitus, mis kriitilise temperatuurini jõudes alandab protsessori taktsagedust ning protsessor suudab tööd jätkata ka peale jahutusventilaatori seiskumist. AMD protsessorid temperatuurikaitset ei oma ja seega võib protsessor ja emaplaat läbi põleda, kui jahutusventilaator seiskub.

AMD protsessoritest eristab Athlonit Duronist suurem vahemälu ja kõrgem süsteemisiini sagedus. AMD Athlon MP on protsessor, mis toetab mitme protsessoriga süsteeme ning multimeediat. Nii AMD kui Intel jagavad oma protsessorid nn value ja performance mudeliteks. Value on hinnatundlikumale kasutajale ja lihtsamateks rakendusteks, nende hulka kuuluvad AMD Duron ja Intel Celeron protsessorid. Nad sobivad tavalistesse kontoriarvutitesse ja lihtsamate koduarvutite südameks. Performance ehk suuremat jõudlust pakkuvad protsessorid on AMD Athlon, Intel Pentium III ja Intel Pentium 4. Need sobivad suuremat võimsust vajavate rakenduste kasutamiseks. Loomulikult on olemas ka tuntav hinnavahe nende mudelite vahel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing