4. oktoober 2001 kell 22:00

Ole objektiivne

Hobi, mille saab siduda just sellega, mida kõige rohkem armastad ? tehnika viimane sõna, kaunis loodus, põnevad inimesed, urbanistlik elunautimine... Fotograafia on seda kõike ja rohkemgi veel.

Maailma kunstigaleriid müüvad juba mõnda aega kuulsate fotograafide töid kõrvuti Picasso maalide ja Moore?i skulptuuridega: hea foto on hinnas. Lisaks puhtalt kunstilisele väärtusele on foto ostmine sageli ka praktilisem, kuna moodsatesse interjööridesse kipuvad päevapildid paremini sobima kui toretsevate raamidega renessanssmaalid. Kuna kunsti, professionaalsuse ja amatöörluse piir on fotograafias üsna hägune, võib alati proovida ise moodsaid kunsti- või lihtsalt teoseid luua.

Sügis on pildistamise alustamiseks, nagu ka paljuks muuks, hea aeg. Eesti muidu tagasihoidlikuvõitu looduses näeb ebamaiselt kauneid värve; päikeselistel päevadel võtavad valgus ja vari iga hetkega uut ja kaunimat kuju; vihmastel ja sombustel tundidel on ootamatu, nostalgiline või koguni karm võlu. Paljud siiski pelgavad: kardetakse, et hobi nõuab tohutuid summasid või meeletuid oskusi.

Kinnisvaraarendaja ja harrastusfotograaf Toomas Erendi, kes pilte teinud juba kümnendast eluaastast alates, lükkab mõlemad kartused ümber. ?Ka ?seebikarbiga? võib teha väga häid pilte,? kinnitab Erendi. ?Kõik oleneb sellest, milline on pildistaja stiil, mida ta tahab saavutada.? Kalli peegelkaamera ostmisele võiks alternatiiviks olla kvaliteetse optikaga, ilma zoomita kompaktkaamera, mida on kerge kaasas kanda ja kasutada.

Kõige olulisemaks oskuseks fotograafi juures peab Toomas Erendi võimet leida see, mida pildistada - miljonid fotograafid maailmas on juba kõik väga heal tasemel ära pildistanud, midagi huvitavat ei olegi nii kerge tabada. Seejärel tuleb õigel ajal nuppu vajutada, sest ükski poos ega valgusevarjund ei kordu eal täpselt samal kujul. Teine - ja tunduvalt raskemini omandatav - oskus on MITTE pidevalt nupule vajutada. ?Kehtib rusikareegel, et iga filmirulli kohta tuleb üks hea pilt,? selgitab Erendi. Ja soovitab alustada siiski elutute objektidega - nemad vähemalt ei solvu, kui miski untsu läheb.

Kuna alati on kergem kritiseerida kui ise teha, võib oma foto-alast karjääri alustada teiste tööde vaatamisega. Suurima valiku Eesti fotomaanide töid leiab aadressilt http://foto.kala.ee, kus on teiste seas võimalik hinnata ka Toomas Erendi töid. Analoogne Vene lehekülg on www.sight.ru, sealt leiab ka Erendi lemmiku Dima Zverjevi pilte. Sissejuhatuseks klassikasse sobib www.masters-of-photography.com. Ja noh, pisiblufi käsiraamat kulub ka alati marjaks.

Autor: Annikky Lamp

Hetkel kuum