Rootsis süveneb pessimism

Tõnis Arnover 11. oktoober 2001, 00:00

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) alandas nädal tagasi Rootsi selle aasta majanduskasvu prognoosi 1,9 protsendilt 1,7-le. Keskmises perspektiivis peab IMF Rootsi väljavaateid siiski heaks, öeldes, et kavandatavad maksukärped, erastamised ning töö- ja kinnisvaraturul tehtavad piirangute vähendamised loovad Rootsile edaspidi eelduse kolmeprotsendiliseks majanduskasvuks.

Septembris riigi statistika keskbüroo tehtud küsitlus näitas, et ka kodumajapidamiste tulevikuusk on järsult ebakindlamaks muutunud. Kui veel augustis arvas 34 rootslastest, et riigi majandusel läheb järgmise 12 kuu jooksul kehvemini, siis kuuga oli pessimistide hulk tõusnud 44 protsendile. 61 vastanutest arvas, et tööpuudus suureneb.

Rootsi majanduse käekäiku on tugevalt mõjutanud Ericsson, mis üksi andis 8 riigi SKTst. Ericssoni aktsia järsk kukkumine on viinud langusse Stockholmi börsi ja kahandanud säästuinvestorite tulusid. Rootsis on umbes 2/3 peredest paigutanud sääste aktsiatesse.

Rootsi olnud hädas ka krooniga, mis on järjest nõrgenenud. Krooni nõrkust on süvendanud raha väljavool riigist. Üks põhjus on see, et välisinvestorid on massiliselt müünud Rootsi firmade aktsiaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing