ÄP fototoimetus • 31. oktoober 2001 kell 22:00

Fordi juhtimine taas perekonnale

Pärast 20aastast vaheaega juhib kontserni taas 40% selle aktsiatest kontrolliva perekonna esindaja.

Sellega lõppesid juba mitu kuud kestnud spekulatsioonid kontserni juhtkonnas valitsevatest sisepingetest, töötajate moraali langusest, Firestone?i defektsetest rehvidest tingutud negatiivsest imagost ning ettevõtte halvast finantsolukorrast, kirjutab Financial Times.

III kvartalis oli Fordi kahjum 512 mln dollarit (8,9 mld kr).

1999. aasta jaanuaris Fordi tegevjuhtimist üle võttes oli Nasseri eesmärgiks teha seda paljuski samadel printsiipidel mis General Electricu legendaarne tegevjuht Jack Welch. Kuid Nasseri püüdlused ei õigustanud end. Vähem kui 15 kuuga muutus Ford kompaniist, kellel oli sularaha nii palju, et ta ei osanud sellega midagi peale hakata, kontserniks, kelle rahavood on tosina aasta halvimas seisus.

Fordi aktsia hind on võrreldes kevadega, mil analüütikud ennustasid Fordi peatset jõudmist maailmaautotööstuse esinumbriks, langenud 48% 16,05 dollarini (277,65 kroonini).

Tänaseks on Fordil kuhjunud hulgaliselt probleeme. Defektsete rehvidega Ford Exploreri tagasikutsumine läks kompaniile maksma 3,5 mld dollarit (60 mld kr). Septembris teatas ettevõte dividendimäära kahandamisest poole võrra 15 USA sendini aktsia kohta kvartalis. Ees ootab koondamislaine ja laialdane restruktureerimisprogramm, mis sisaldab ka tehaste sulgemisi.

William Fordi ülesanne panna kompanii kasumit teenima pole kerge. Kompanii presidendiks ja tootmisjuhiks nimetatud Nicholas V. Scheele sõnul on Fordi sõidukite tootmine keskmiselt 1000 dollarit kallim kui viis aastat tagasi ja seda tingimustel, kus hinnad on langenud ja kolm suuremat autotööstuskompaniid hinnasõjas.

Autor: ÄP

Hetkel kuum