Kolm hulgifirmat näitavad IT-turu trendi

Kaido Einama 08. november 2001, 00:00

Arvutituru maht näitab, kui palju ettevõtted hetkel on nõus investeerima infotehnoloogiasse ja kokkuvõttes näitab ka Eesti majanduse hetketrendi tervikuna.

Spetsialistide hinnangul moodustavad kolme suurema ? GNT Eesti, Tech Data ja ELKO Revali käibed kokku ligi kolmveerandi Eesti IT turu kogumahust. Lisaks neile on Eestis suuremad maaletoojad Microlink Arvutid, Ordi, Kulbert, IT Tarkvara ja Asbis, kes annavad käibest ligi 15-20 protsenti.

Võrreldes möödunud aasta sama kuuga kasvatas arvutihulgifirma Tech Data oktoobris käivet 20 protsenti. Tech Data juht Kaur Lohk jagab arvutituru kolme ossa: esiteks distribuutorite poolt maale toodav, mis moodustab umbes 75 protsenti, teiseks ametlikud otsediilerid, kes moodustavad Eesti turust 20 protsenti ja kolmandaks hall või must turg ehk taskus toodavad mälud ja protsessorid, mis on suhteliselt väike probleem Eestis, suurem aga Lätis ja Leedus. Hall ja must kanal kokku moodustavad umbes 5 protsenti turust.

GNT jaoks oli oktoober erandlikult hea, kommenteerib GNT Eesti oktoobri käivet Andres Suitso. Võrreldes septembriga ja möödunud aasta oktoobriga oli eelmisel kuul kasv 79 protsenti, mille taga on Suitso sõnul paar suurhanget.

Hulgimüüjate käive peegeldab ka turu üldisi hooajalisi kõikumisi, mis on sama iseloomuga, nagu iga-aastasel arvutitootmisel ehk nn banaanikõveral: kevadel tootmine ja käive tasapisi kasvab kuni suve alguseni, siis langeb ja hakkab tõusma taas aasta viimastel kuudel, saavutades tipu aastavahetuseks. ?Alati on aasta kolm viimast kuud suurima müügikäibega kuud,? ütles Suitso. ?On ka kuude lõikes üksikuid erandeid olnud, kuid seda ei saa pidada üldiseks trendiks. Näiteks selle aasta juuni oli erandlik ? väga suure käibega pea kõigi IT-firmade jaoks.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing