Pajusi vald on Eesti nitraadirikkamaid piirkondi

22. november 2001, 09:16

Keskkonnaministeerium tunnistas Pajusi, Põltsamaa ja Puurmani valla üheks Eestimaa piirkonnaks, kus pinnase eripära tõttu on kõige suuremad ohud nitraadireostuse tekkimiseks, kirjutab Vooremaa.

Saastuse ärahoidmiseks ja põhjavete kaitsmiseks tuleks selle regiooni põllumeestel ehitada kaasaegsed sõnnikuhoidlad, mille rajamiseks kulub aga küllaltki palju raha.

Peagi ei pääse moodsate sõnnikuhoidlate ehitamisest ka teiste Eestimaa paikade põllumehed. Eestis on kehtestatud direktiivid, kus on ette nähtud nitraatide suhtes tundlikemate piirkondade kindlaksmääramine. Keskkonnakaitse- ja veemajandusspetsialistide hinnangul on sellisteks regioonideks Pandivere ümbrus Lääne-Virumaal ning Põltsamaa, Pajusi ja Puurmani vald Jõgevamaal.

?Vajadus vähendada nitraatidest tingitud ohtu toob selliste paikade elanikele kohustusi, mille täitmiseks peaks ka riik kaasa aitama,? rääkis Pajusi vallavanem Heldur Lääne.

Kõige enne asusid asjatundjad Projekteerimisbüroost Maa ja Vesi nitraadisisaldust uurima Pajusi vallas Pajusi, Kalana, Loopere ja Pisisaare külade majapidamistes. ?Spetsialistid avastasid meie vallas kolm kaevu, milles lämmastikusisaldus on lubatud normist kõrgem. Nende kaevude reostatus, mis pole kuigi suur, suudetakse arvatavasti likvideerida,? lausus omavalitsusjuht.

?Tegelikult on talunikel õigus keelata oma majapidamiste kaevudest proovide võtmine, sest eraomand on puutumatu. Pajusi kandis suhtuti aga veeanalüüside tegemisse positiivselt. Tunti huvi ka analüüside tulemuste vastu, mida tutvustas veeproovide võtmist juhtinud Ülo Sults,? rääkis vallavanem.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing