Sealt saigi alguse Stora firma, kes vasemaagi kõrvaltootena hakkas valmistama ka rootsipunast värvipigmenti. Esimesed kirjalikud teated selle tootmisest Falunis pärinevad aastast 1616. Tänapäeval on mäe asemel suur auk ja vaske seal enam ei toodeta, kuid rootsipunast pigmenti tehakse edasi ja retseptki on sama mis 300 aastat tagasi.
Punane oli staatuse sümbol. Rootsi kaupmehed värvisid oma puumajad punaseks, meenutamaks Saksamaal ja Hollandis nähtud punastest tellistest ja heledast liivakivist aknaservadega suuri maju. Rootsipunasega on värvitud ka kuninga maju. Samuti kehtis Rootsis 18. sajandil paljudes linnades nõue, et punasega peavad olema värvitud kõikide majade tänavapoolsed fassaadid, eriti kuninga külaskäikude ajal.
18. sajandil avastati Faluni punase värvi puitu kaitsev toime ning majade selle värviga katmise komme levis kõikjale üle Rootsi. Ülipopulaarseks on see värv jäänud tänaseni.
Nagu teada, valitsesid rootslased mõnda aega ka Eesti alal. Sealt ilmselt on pärit ka meie majade punase muldvärviga katmise komme. Traditsiooniliselt on küll Eestis kasutatav punane Rootsi omast pisut tumedam olnud. Samuti on Eestis punast muldvärvi tehtud ka kohalikust soomaagist. Nõukogude ajal aga rootsipunase traditsioon nagu palju muidki häid asju Eestis katkes.
Uuesti on rootsipunase värvipurgid meie maalriäridesse hakanud ilmuma koos oma riigi ja rahaga ning jällegi on need pärit Falunist. Mis teeb siis selle vana värvi nii unikaalseks, et uutel ja moodsatel on selle ees ainult üks eelis ? laiem toonivalik?
Rootsipunase parim omadus on see, et ta laseb puidul hingata, kuna värvitud puidu pinnale ei jää kilet. Ehtne rootsipunane ei sisalda ühtegi lahustit. Rootsipunane pind on ?isepuhastuv?? vihmaga uhutakse tolm ja muu mustus koos üliõhukese värvikihiga minema ning alt ilmub nähtavale uus ja puhas pind. Ka on rootsipunane kõigist teistest puiduvärvidest vähemalt poole odavam.
Tänapäeval müüakse poodides enamasti valmisvärvi. Saab osta ka rootsivärvi pulbrit, millele tuleb sisse segada vett ja linaõli, keeta pole tarvis. Nii saab teha täpselt sellise koguse värvi nagu vaja, ka on pulbrit lihtsam säilitada.
Rootsipunane peab kaua vastu: maja lõunapoolne külg võib üle värvimist vajada alles 8?10 aasta pärast.
Rootsipunasega saab katta kõiki hööveldamata (saetud) puupindu, nii värskeid kui ka juba ajahambast halliks muutunuid ja samuti ka kõiki varem rootsivärviga värvitud pindu. Hööveldatud või varem õli- või alküüdvärvidega kaetud pinnaga rootsipunane ei nakku. Pinotexi-laadsete vahenditega kaitstud puitu võib rootsipunasega üle värvida 3?4 aasta pärast.
Värvimise ajal peab olema vähemalt 5 soojakraadi ning öösel ei tohi olla öökülma ohtu. Värvitav pind ei tohi olla märg ega päikesest kuum.
Kõigepealt alusta hoone mittevärvitavate osade (vihmaveetorud, nurgalauad, vundament jne) kinnikatmisest. Katted võib eemaldada ca nädala pärast, siis on värv täielikult kuivanud ja ei ole enam ohtu, et vihm uhuks kusagile plekke.
Hetkel kuum
Jürgen Ligi: Eestis ei ole liiga palju makse tõstetud
11% intressimäär ja kord kvartalis väljamakse: võlakirju saab märkida kuni 22. maini
Kui värvitav pind on varem rootsipunasega kaetud, tuleb tugeva harjaga eemaldada kõik lahtised värviosad. Kasutada võib ka kõrgsurvepesu. Liiga kõva veesurve võib kahjustada puitu. Vana õli- või alküüdvärv tuleb eemaldada täielikult.
Värsket puitu on soovitav kõigepealt kruntida 10?20 veega lahjendatud värviga. Kui seda ei tehta, peab pinna mõne aasta pärast uuesti üle värvima.
Enne värvimise alustamist sega värvi hoolikalt. Rootsivärvi puidule kandmiseks kasuta hästi jämedat nn plafoonpintslit. Suuremaid pindu võib katta ka värvipritsiga, sel juhul võib värvi ca 20 veega lahjendada. Tavaliselt aitab ühest värvikihist, 1 kg värvi katab ca 3 m2. Värvikiht peab olema võimalikult õhuke ja ühtlane. Kui võimalik, ära jäta tööd keset seina pooleli. Rootsivärvi erinevad partiid võivad olla pisut varieeruvad, seetõttu alusta uue partiiga uuest seinast, siis ei hakka võimalikud toonierinevused silma.
Pintslid saab puhtaks veega, lisada võib pisut pesuainet.
Autor: Rain Vainik
Seotud lood

11% intressimäär ja kord kvartalis väljamakse: võlakirju saab märkida kuni 22. maini