Ülo Toomsalu • 9. mai 2002 kell 6:06

EPL: Haned hävitavad saagi

Tavapärasest pikemalt Eestisse peatuma jäänud ja siinsetel põldudel toituvad haned ei lahku linnuteadlaste hinnangul enne külviaja lõppu.

?Varem haned tulid, olid nädala ja lahkusid, aga nüüd on juba üle kuu aja kohal,? ütles Jõgevamaa Laiuse OÜ agronoom Ares Moor Eesti Päevalehele.

Laiuse ühistu 1000 hektarist põllumaast ligi poolel on haned söömas käinud.

Ornitoloog Aivar Leito sõnul on Saksamaalt Loode-Venemaale lendavad umbes 100 000 raba- ja suurlaukhane Eestisse tõepoolest tavalisest pikemalt peatuma jäänud. ?Nad ootavad viimased külvid ära ja alles siis lahkuvad,? lausus Leito. ?Ilmselt lähevad tuleval nädalal, et mai lõpus ? juuni alguses pesitsuspaikadesse jõuda.?

Ornitoloogi sõnul võivad haned Venemaale lendamisega venitada ka seepärast, et seal on põlde väheseks jäänud ning vastupidiselt kogu Euroopale lubatakse Venemaal ka kevadel linde küttida.

Ida-Eestis ehk Peipsist Võrtsjärveni on tänavu loendatud

40 000 hane.

Kõik ümberkaudsed põllud on hanede jalajälgi ja suitsukoni meenutavaid väljaheiteid täis. Heidete järgi määrataksegi kahjustuse suurust. Laiuse põldudel on leitud kuni 26 heidet mõõdutükilt ja seda loetakse tugevaks kahjustuseks. Laiuse 21 kahju saanud põllust on eksperdid hinnanud kaheksa tugevalt kahjustatuks.

?Mis nad räägivad, et haned nokivad ainult maapinnalt,? pahandas agronoom Kaarel Ots Perevara põllumajandusfirmast. ?Nad pistavad noka maa sisse ja lükkavad seda sinka-vinka mööda vagu,? lausus Ots.

Hetkel kuum