3. juuni 2002 kell 9:09

Soome energeetikakontsern Fortum võidakse tükeldada

Soome energeetikagrupi Fortum omanikud otsivad võimalusi ettevõtte tükeldamiseks, kirjutas laupäevane majandusleht Taloussanomat.

Eestis Läänemaa ja Viimsi elektrivõrke ja Neste 24 bensiinitanklaid haldav energeetikakontsern peaks asjasse pühendatud allikate teatel müüma maha oma naftatöötlemise operatsioonid, et fokuseeruda vaid elektritootmisele.

Selline lüke on tõenäoline seepärast, et Fortumit peetakse Põhjala naftatöötlemise turul väikeseks tegijaks, kellel ei ole piisavalt ressursse ostmaks üles konkurente, et oma kasvu kiirendada.

Fortum müüs alles hiljuti oma välismaal asuvaid tanklaid, et fokuseeruda vaid Põhjala regioonile. Samas on ta ostnud märkimisväärse osa Rootsi energeetikafirmas Birka Energis.

?Siiamaani on meie strateegia töötanud hästi. Aga kui situatsioon turul muutub, peame me olukorra üle vaatama,? tsiteeris Talossanomat Fortumi juhti Mikael Lilius, kes siiski ei tahtnud spekuleerida, kas energeetikakontsern tükeldatakse.

71% ulatuses Soome riigile kuuluv energeetikagrupp loodi 1998. aastal läbi energiakontsern Imatran Voima ja naftatöötlemisgrupi Neste ühinemise, kuna see on tekitanud küsimusi selles, kas on ikka loogiline panna kokku kaks erineva ärimudeliga firmat.

Soome riik ütles möödunud nädalal, et ta müüb kuni 9% Fortumist institutsionaalsetele- ja jaeinvestoritele, kuna selles nähakse ettevõttel paremat võimalust konsolideeruda Euroopa energiaturuga.

Fortum maksis kell 11 Helsingi börsil 5,95 eurot ehk 0,8% vähem kui möödunud nädala lõpus.

Hetkel kuum