Viktoria Korpan • 10. juuni 2002 kell 13:48

Savisaar: Tallinna vesi kahest allikast vältinuks monopoli

Egdar Savisaar analüüsis täna ÄP konverentsil peetud ettekandes monopolide mõju Eesti majandusele ja tõi selle näiteks Tallinna Vee juhtumi.

'Tallinna Vee küsimus on meile õpetlik vähemalt kahes mõttes. Esiteks sellepärast, et linn peab siin niiöelda paljaste kätega võtilema äsja iseenda poolt loodud eramonopoliga talutavate vee tariifide pärast. Tesiest küljest on aga täiesti ilmne, et linnarahva ees vähegi vastutustunnet omav võim oleks saanud enne erastamist kokku leppida praegusest tunduvalt selgema ja linna huve arvestatava hinnaregulatsiooni. Või oleks püüdnud muuta Tallinna niisuguseks linnaks, kus tõepoolest oleks olnud võimalik jätta hinna kujundamise suurel määral turu hooleks,' vahendab Keskerakonna infojuht Savisaare sõnu.

'Joogivee hind koosneb laias laastus kahest osast: puhta joogivee enda hinnast ja torustike kasutamise hinnast. On selge, et veevõrk ise on puhas monopol ja selle kulud ja tulud tuleb allutada rii kui nii regulaatori kontrollile,' märkis Savisaar.

Tema sõnul on vee enda hinnaga Tallinnas asi põhimõtteliselt teisiti. 'Tallinn saab vett kahest erinevast allikast: Ülemiste järvest ja põhjaveest, kusjuures Tallinnal on neid mõlemaid vaja ja kumbki neist ei pruugi mitte kunagi saavutada absoluutset seisundit linna veega varustamisel,' nentis linnapea.

'Tõsi, efektiivse turu tekitamine ei ole ka sellises olukorras lihtne, kuid põhimõtteliselt oleks see võimalik näiteks järveveest ja põhjaveest vee tootmise andmisega erinevatele ettevõtjatele ning turu tasakaalustamisega sobivate ressursmaksete kehtestamise abil,' ütles ta.

Savisaare sõnul on monopolide tekke ja monopoolse jõu probleemid eriti teravad praktiliselt kõikides infrastruktuuri ettevõtetes, nagu näiteks energeetika, raudtee, sadamad, aga samuti ka linnade veevarustus ja soojatootmine ning prügimajandus.

Hetkel kuum