22. juuli 2002 kell 8:16

PM: Parteid liitude suhtes eri arvamusel

Homme otsustab valitsus, kas teha Riigikogule ettepanek taastada kohalikeks valimisteks valimisliidud kõigis või ainult väiksemates omavalitsustes.

Riigikogus esindatud erakondade seas pole selles küsimuses üksmeelt.

Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni liige Kalle Jürgenson tõi esile valimisliitude lubamise voorused.

Mõõdukate valimiskampaania juht Katrin Saks ütles, et pärast Riigikohtu lahendit pooldavad mõõdukad endise olukorra taastamist ja valimisliitude lubamist.

Valimistel debüteeriva Res Publica volikogu esimehe Urmas Reinsalu sõnul on Riigikohtu otsus ühene ja tema näeb ainukese võimalusena valimisliitude täielikku taaslubamist.

Meelis Atonen Riigikogu Reformierakonna fraktsioonist nentis, et Riigikohtu otsus kuulub täitmisele. Reformierakond on nüüd pooldanud valimisliitude lubamist väiksemates omavalitsustes.

Keskerakond on jätkuvalt arvamusel, et valimisliidud hägustavad poliitilise vastutuse mõistet. Nende eelistuseks on olnud moodustada eelseisvateks valimisteks kohalikud erakonnad.

«Valimisliidud on minevik. Kuid meid ei häiri, kui nad saavad minevikuks alles aastal 2005,» sõnas Rahvaliidu esimees Villu Reiljan, kelle sõnul on tähtsaim jõuda kokkuleppele selliselt, et kohalikud valimised saaksid 20. oktoobril toimuda.

Eestimaa Ühendatud Rahvapartei esimees Viktor Andrejev ütles, et nende poolehoid kaldub ettepanekule taastada valimisliidud ajutiselt kuni 2005. aastani ja ainult väiksemates omavalitsustes.

Hetkel kuum