Heidit Kaio • 23. juuli 2002 kell 12:28

Lihula juhid ei usu laialdasse omavalitsuste liitumisse

Lihula valla ja linna liitumisel tekkinud omavalitsusüksuse juhid ei usu Eestis laialdasse omavalitsuste liitumisse.

?Seni on liitunud ainult rõngasvallad,? ütles Lihula arendusnõunik Margus Källe. Tema hinnangul jätkub linnade ja nende ümber moodustunud rõngasvaldade liitumine. ?Laialdasse omavalitsuste vabatahtlikku liitumisse ma ei usu,? ütles Källe.

Tema ütlust mööda takistavad omavalitsuste liitumist paljud individuaalsed asjaolud.

Mitteliitumise põhjused võivad olla emotsionaalset laadi nendes valdades, kus on tugev oma valla tunne. ?Näiteks nagu meie lõunanaabritel Halingas,? ütles Källe.

Mitteliitumist takistab ka näiteks asjaolu, et inimesed elavad piki suuremaid teid. ?Näiteks meie vallas elab 80 protsenti inimestest trassil, mis ühendab Tallinnat Saaremaaga,? ütles Källe.

Ta tõi ka näiteks, et keeruline on ellu viia liitumist näiteks Ida-Virumaal, kus keskused on peamiselt vene keelse ja neid ümbritsevad maapiirkonnad eesti keelsed elanikkonnaga.

Takistuseks võib ka olla omavalitsuste keskuste eraldatus, kuigi rahva arvu poolest on tegemist suhteliselt väikeste omavalitsuste üksustega nagu näiteks Läänemaal Noarootsis, kus Nõva ja Noarootsi asuvad 40-50 kilomeetri kaugusel lähemast keskusest.

Uudis on edastatud Läänemaalt Lihulast GPRS-ühendust kasutades.

Hetkel kuum