Kadi Heinsalu • 27. september 2002 kell 9:22

Rahandusministeerium tahab, peaminister ei taha automaksu tõstmist

Vaatamata sellele, et peaminister Siim Kallase kinnitusel autode kasutusliisingu käibemaksustamist uuest aastast ei tule, on eelnõu töös.

Peaminister Siim Kallas teatas eile õhtul BNSile, et autorent jääb uuest aastast käibemaksustamata. 'Seda teemat ei ole ega tule, midagi sellist pole kavaski teha,' kinnitas ta.

Rahandusministeerium seevastu kinnitas täna hommikul, et eelnõu on töös. Pressiesindaja Katrin Jaaksoni sõnul on käibemaksuseaduse muudatuse eelnõu kavandi tasemel. Tegemist ei ole tema sõnul valitsuse poolt initsieeritud plaaniga. 'Senine kava ei ole kindlasti lõplik, sest esimesed parandusettepanekud vastavatelt spetsialistideltki on veel saamata,' lisas Jaakson.

Praegust kava ei tasu tema sõnul võtta kui lõplikku eelnõud ja töö selle kallal käib. Esiteks peab ta läbima kooskõlastusringi maksuametis, tolliametis ja

raamatupidamistoimkonnas, mida te veel teinud ei ole, ja siis läheb eelnõukommenteerimiseks teistele ministeeriumidele. 'On olemas võimalus, et neid punkte üldse ei toetata,' rääkis Jaakson.

'Kui see on kellegi rahandusministeeriumi ametniku isiklik seisukoht, siis las olla, igaühel meist võib olla isiklik seisukoht,' kommenteeris Kallas veel eile õhtul maksumuudatuse kava.

Ta kinnitas, et käibemaksuseadust ei ole enne valimisi kindlasti kavas muutma hakata ega ka ühtegi teist maksuseadust. Ta avaldas lootust, et sellega ei hakka tegelema ka valitsus, mis astub ametisse pärast tuleva aasta märtsivalimisi.

Rahandusministeeriumi väitele, nagu oleks üheks põhjuseks käibemaksuseaduse muudatuste ettevalmistamisel Euroopa Liidu kuues direktiiv, vastas Kallas BNSile, et maksupeatükk kõnelustel EL-iga on suletud ning seal enam muudatusi tulla ei saa.

Kallas möönis, et teema oli ka EL-iga läbirääkmistel kõne all ja selle üle vaieldi, ent lõpptulemusena jäi nii, nagu Eestis praegu ehk kasutusrendi pealt saab käibemaksu tagasi.

Hetkel kuum