Inge Rumessen • 22. oktoober 2002 kell 9:31

Majandusministeerium: Tööstustoodangu müügikasv selle aasta suurimaid

Majandusministeeriumi hinnangul annab kiire müügikasv tööstuses tunnistust sellest, et ettevõtetel jätkub tellimusi ja toodangu nõudlus püsib kõrge.

Samas on osa septembrikuisest suurest müügikasvust tingitud eelmise aasta madalast baasist, kus eelmise aasta septembris jäi tööstusettevõtete müük üsna kesiseks. Oma mõju võis avaldada kõrgele müügikasvule ka see, et sellel aastal oli septembris üks tööpäev rohkem kui eelmisel aastal.

Tootmissektoriti suurenes müük septembris võrreldes eelmise aasta sama perioodiga praktiliselt kõigis töötleva tööstuse harudes. Suhteliselt hästi on läinud tekstiili- ja rõivatööstusel, kus müük kasvas eelmise aasta septembriga võrreldes ligi kolmandiku võrra. Eelmise aastaga võrreldes on parem müügiedu selle aasta septembris saatnud ka puidu-, paberi- ja mööblitööstuse ettevõtteid. Samuti on suurenenud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga rohkem kui kolmandiku võrra raadio-, televisiooni- ja sideseadmete toodete müük, mis oli ka selle aasta augustikuuga võrreldes ligi kümnendiku suurem.

Hästi on läinud ka toiduainetööstusel, kus septembrikuine müügikasv võrreldes aasta tagusega oli selle aasta suurim, ligi 11%. Samas on see selgitatav eelmise aasta madala baasiga. Augustiga võrreldes müük selle aasta septembris siiski alanes, tingituna vähenevast nõudlusest piimatoodete järele. Mitmeid kuid kestnud kalatoodete müügi vähenemine on praeguseks pöördunud, septembris kasvas müük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 8%, selle aasta augustiga võrreldes aga ligi viiendiku võrra.

Aasta lõpukuudel müügi kasv tööstusettevõtetes jätkub senises tempos, kuid kindlasti mitte nii suures mahus kui septembris. Tööstusettevõtete positiivseid ootusi lähikuude suhtes peegeldab Eesti Konjunktuuriinstituudi töötleva tööstuse kindlustunde indikaatori jätkuv tõus. Tööstusettevõtete müügipositsioonide paranemist lubab ka aasta lõpukuudel oodatav välisnõudluse paranemine. Aasta kokkuvõttes jääb tööstuse müügikasv 7-8% piiresse.

Hetkel kuum