Kristina Traks • 23. oktoober 2002 kell 22:00

Euronõuded võivad edasi lükkuda

Veterinaarameti toiduhügieeni osakonna juhataja Raimond Strastin ütles, et põllumajandusministeeriumis käib diskussioon 1. jaanuari tähtaja ümber. ?Arutatakse, kas nõuded pole mitte üle pingutatud ning kas peaks muutma toiduseadust,? rääkis Strastin. ?Kui kahtlused on õigustatud, siis võib-olla muudetaksegi tähtaega.?

Strastini sõnul töötab veterinaaramet praegu siiski 1. jaanuari graafikus ja iga päev saab mõni ettevõte kätte otsuse tunnustamise kohta. ?Tööd on meil juba rohkem kui kuu aega tagasi, eriti aktiivsed on laod ja mitteloomse päritoluga toidu käitlemisega tegelevad ettevõtted,? sõnas Strastin. ?Korraga on meil menetluses paarikümne taotluse ümber.?

Ka tervisekaitseinspektsiooni teatel on toiduga tegelevad ettevõtted hakanud aktiivsemalt tooma taotlusi enda tunnustamiseks. Jätkuvalt on aga suuri probleeme koolisööklatega, millest enamik on täiesti nõuetele vastavad, kuid pole teinud avaldust tunnustuse saamiseks.

Tervisekaitseinspektsiooni nõuniku Agnes Jürgensi sõnul on Tallinna 2000 toiduga tegelevast ettevõttest tunnustatud umbes 500 ning tunnustuse saamise avaldusi laekub pidevalt. ?Ka mujal Eestis pole üldjuhul suuri probleeme, kui koolisööklad välja arvata,? ütles Jürgens. ?Millegipärast ei too koolisööklad meile dokumente, kuigi enamik neist vastab kõikidele nõuetele.?

Näiteks 1. oktoobri seisuga polnud Tartumaal tunnustust ühelgi koolisööklal, samas täiendavaid investeeringuid vajaks veel vaid viis sööklat. Sarnane situatsioon valitseb ka pea kõigis teistes maakondades.

Üldse on tervisekaitseinspektsiooni järelevalve all umbes 10 000 toidukäitlemisettevõtet, millest on tänaseks tunnustatud umbes viiendik.

1. jaanuariks peavad kõik toidukäitlemisettevõtted olema tunnustatud. Tunnustuse saamine eeldab nn euronõuete täitmist. Praeguseks on tunnustatud umbes veerand veterinaarameti järelevalve all olevatest ettevõtetest ning veelgi vähem tervisekaitseinspektsiooni valvata olevatest ettevõtetest. 1. jaanuari tähtaja edasilükkamiseks peab algatus tulema põllumajandusministeeriumist.

Hetkel kuum