Tarmo Riisenberg • 23. oktoober 2002 kell 22:00

Kindlustusmaksed kasvasid 20 protsenti

Kui eelmistel kuudel oli elukindlustuse kasv olnud mõnevõrra suurem, kui kahjukindlustuse kasv, siis septembri lõpuks oli kasv kindlustusliikide osas võrdsustus.

Üheksa kuu jooksul laekunus elukindlustusmaksete kogumaht oli 18,8 protsenti kõikidest kindlustusmaksetest, seejuures septembris laekus elukindlustusmakseid 8 rohkem kui augustis.

Kahjukindlustuse makseid laekus septembris 5,5 protsenti rohkem kui augustis. Üheksa kuuga laekus kahjukindlustusmakseid kokku 1,29 miljardit krooni. Kindlustusmaksete järgi on kolm suuremat kindlustusliiki kahjukindlustuse liigid. Liikluskindluse, vabatahtliku sõidukikindlustuse (kasko), ja varakindlustuse eest makstud kindlustusmaksed moodustavad 71 kõikidest laekunud kindlustusmaksetest.

Elukindlustuses on endiselt kindlustusmaksete järgi suurimateks liikideks kapitalikogumiskindlustus, pensionikindlustus ja investeerimisriskiga elukindlustus, Esimese üheksa kuuga laekus nende liikide eest kokku 271,3 miljonit krooni, millest 51,8 on makstud tulumaksusoodustusega täiendava kogumispensioni eest.

Kahjukindlustuse poolel on kindlustusmaksete järgi suurimaks kindlustusliigiks autode vabatahtlik kindlustus, moodustades 34 kõikidest laekunud kahjukindlustuse kindlustusmaksetest. Suuremahuline on endiselt ka kohustuslik liikluskindlustus, moodustades 31 kõikidest kahjukindlustuse maksetest.

Katrin Hanko

Eesti Kindlustusseltside Liit

20 protsendiline kasv kindlustusmahtudes võrreldes sama perioodiga aasta tagasi näitab siinse kindlustusturu normaalset arengut. Selle põhjuseks on näiteks laenude võtmise ja autode ostmise kasv, sest kõik need tegevused nõuavad ka kindlustuslepingute sõlmimist.

Samas on Eesti kindlustusturg ka alles arenev turg. Rusikareegel on see, et kindlustusturu kasv on majanduskasvust umbes poolteist korda kiirem. Kui aga võrrelda välismaaga, on siinsel turul veel palju arenemisruumi.

Mahuliselt tuleb praegune aasta kindlustusturul tõenäoliselt parim, kuid protsendiliselt kasvult on olnud ka aastaid, kus näiteks elukindlustusturg kasvas ühe aasta jooksul enam kui 100 protsenti. Siinkohal tuleb arvestada sellega, et mahud olid siis suhteliselt väikesed.

Kindlustusturg kui selline on aga meil juba jaotunud, üldpilt jääb samaks. Kahjukindlustuses on hetkel suurim If Eesti Kindlustus, vaikselt kasvab ka Salva Kindlustuse turuosa. Elukindlustuses on meil esimene Hansapanga Kindlustus.

Hetkel kuum