Andres Reimer • 27. oktoober 2002 kell 22:00

Streik odava Eesti ehitustööjõu vastu

Streigi korraldaja on ehitustööliste ametiühing, kelle hinnangul võttis neljatunnisest streigist osa üle 70 000 töölise, vahendas Helsingin Sanomat.

Ametiühingu sõnul kasutatakse ehitustel järjest enam eriti Eesti ehitajaid, kellele makstakse Soome töölistega võrreldes oluliselt madalamat palka. Töölubade puudumise kõrval rikutakse ka muid seadusi. Liidu hinnangul on musta tööjõu hulk ehitusalal kasvanud juba 2000 inimesele. Probleemi üheks põhjuseks peetakse ebapiisavat järelevalvet.

Soome tööstuse ja tööandjate liidu hinnangul võib streik olla seotud ametiühingutega peetavate läbirääkimistega. Ametiühingute keskliit nõuab ametiühingutele täiendavaid kontrollivolitusi, kuna peab ametivõimude järelevalvet tööturul ebapiisavaks.

Eesti ehitusettevõtja peavad ülepaisutatuks Soome ametiühingute väidet, et eestlasi töötab Soome ehitustel massiliselt.

Ilmar Link, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektor

Soome ehitusametiühingute streik tundub poliitilisena. Kui streigiga lahendatakse töövõtjate ja tööandjate vastuolusid näiteks palgatingimuste osas, siis nemad astuvad hoopis kolmandate isikute vastu. Streigiga esitatud ülespuhutud väidetega tahetakse juhtida riigi tähelepanu Euroopa Liidu laienemisega seotud hirmudele.

Soome tööandjad ei pöörduks välistööjõu poole, kui neil endil oleks piisavalt inimesi võtta. Ükski eestlane ei lähe Soome tööle, kui seal pole tööandjat, kes on valmis maksma.

Kui töötatakse ebaseaduslikult, tööluba omamata, siis pole see streigiga lahendatav, vaid kuulub kohaliku politsei pädevusse. Mina ei usu Soome ametiühingute esitatud väiteid eestlaste suurest hulgast nende ehitustöödel.

Avo Lillemäe, Lemminkäinen Eesti AS

Ametiühingute väide, et eestlased töötavad suurel hulgal ja ebaseaduslikult Soome ehitusturul, kuulub ulmeliste hulka. Musta tööjõudu võivad Soomes kasutada eraisikud oma suvemajade ehitustel või väikesemahulistel kodustel remonditöödel, kuid suurehitustel on see võimatu.

Samal ajal takistab Soome bürokraatia väga edukalt võõrtööliste kasutamist. Oleme üritanud kasutada Soomes Eesti alltöövõtjaid, kuid pole töölubasid saanud. Pigem imbub Eesti tööjõud Soome turule kaudselt ehitusmaterjalide kaudu, näiteks akende tarnetega.

Soome ametiühingute hirm on samas mõistetav, sest parimad Eesti töölised võivad asuda Euroopa Liidu laienedes tõepoolest nendega konkureerima.

Ma prognoosin, et parimate töötajate kinnihoidmiseks tõstavad Eesti ehitusettevõtjad järgneva paari aasta jooksul oma tipptööliste palka kuni viiendiku võrra.

Hetkel kuum