Ülo Toomsalu • 30. oktoober 2002 kell 6:31

PM: Ametiühingud pidurdavad töövaidluste lahendamist

Sajad tööinimesed peavad oma saamata palka senisest kauem ootama, sest ametiühingud keelasid oma esindajatel töövaidluskomisjonides osaleda.

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) esindajate volitused nelja suurema piirkonna töövaidluskomisjonides peatuvad juba sellel reedel: nad lõpetavad tegutsemise Tallinna ja Harjumaa, Tartumaa, Viljandimaa ja Pärnumaa töövaidluskomisjonides, kirjutab Postimees.

Ametiühingute esindaja puudumine nende piirkondade töövaidluskomisjonist tähendaks komisjoni istungite ja seega ka töötajate kaebuste lahendamise ärajäämist, sest seaduse kohaselt peavad komisjonis olema nii ettevõtjate kui ka palgatööliste esindajad.

Oma esindajate tagasikutsumine neist neljast töövaidluskomisjonist on EAKLi esimehe Kadi Pärnitsa sõnul siiski vaid avalöök valitsuse vastu suunatud protestiaktsioonide reas. Sellele võib tema sõnul järgneda kõikide EAKLi poolt töövaidluskomisjonide juurde määratud inimeste volituste peatamine.

Lisaks kutsub EAKL oma esindajad tagasi tervest reast kolmepoolsetest nõukogudest ja kaalub rahvusvaheliste organisatsioonide poole pöördumist.

Selle kõige põhjuseks on Pärnitsa sõnul valitsuse soovimatus pidada kolmepoolset sotsiaaldiskussiooni ning täita endale võetud kohustusi.

Pärnitsa sõnul pole riik tõstnud töötu abiraha 700 kroonini, üksikisiku tulumaksuvaba palgamäär on jäänud kergitamata 1400 kroonini ning kogu tööhõivega tegeleva valdkonna rahastamise suurendamisest pole mingit märki. ?Sellele kõigele tähelepanu juhtivale kirjale peaminister aga sisuliselt ei vastanudki,? lisas ametiühingujuht.

Firmadelt saamata palka, lõpparvet ja hüvitisi nõudvatele palgatöölistele kiiret ja lihtsat lahendust pakkuvate töövaidluskomisjonide tegevuse pidurdamisega seisab EAKL Pärnitsa väitel nende samade tööinimeste huvide eest.

Hetkel kuum