Ülo Toomsalu • 13. november 2002 kell 6:52

Meie Maa: Eesti Energia rajab Ruhnu tuulepargi

Eesti Energia kavatseb ehitada Ruhnu mere äärde kolm tuulikut, et õhust püütud energiaga alandada saarel elektri omahinda.

Praegu varustab Ruhnu saart elektriga vaid diiselgeneraator, kuid diislikütuse mandrilt saarele toimetamine teeb seal elektri kalliks, kirjutas Meie Maa.

Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte direktor Martin Kruus märkis, et tuulepargi ehitamise põhieesmärk on arendada keskkonnasäästlikku taastuvenergiat. Samuti võimaldab projekt tema hinnangul vähendada elektrienergia tootmisest tulenevaid õhuheitmeid Ruhnus.

Ruhnu tuulepark oleks Eestis esimene, kus tuulikud varustavad suletud energiasüsteemi. Tavaliselt on tuulikud ühendatud üleriigilisse elektrivõrku, kus tuulevaikuse või liiga nõrkade iilide korral tagatakse varustuskindlus ühtse riikliku energiasüsteemi kaudu. Ruhnus see võimalus puudub, mis teeb tuulepargi tehniliselt keerukamaks, samas ainulaadseks.

Praeguse tehnilise eellahenduse kohaselt on plaanitud tuuleparki kolm 30 kW tuuleturbiini masti kõrgusega 30 meetrit ja tiiviku läbimõõduga umbes 15 meetrit.

Tuulepark hakkab varustama saart elektrienergiaga paralleelselt olemasoleva diiselelektrijaamaga. Saare umbes 60 elaniku jaoks ei muutu suurt midagi - nemad saavad elektrit samamoodi nagu siiani.

Vald valib kahe alternatiivse asukoha - Sjustaka ja Holma rannaäärse ala vahel. Tuuleturbiinide ehitamiseks ja hilisemaks hooldamiseks ehitatakse kruusakattega juurdepääsutee. Tuulepargi ja alajaama või diiselelektrijaama vahelise kaablitrassi ja juurdepääsutee alla jäävate kinnistute omanikega tuleb Eesti Energial eelnevalt sõlmida kaabelliini rajamiseks ja kasutamiseks vajalikud maakasutuslepingud.

Hetkel kuum