18. november 2002 kell 22:00

Valitsuse piimajõgi Rapla Dairyle ja Hansapangale

Põllumajandusminister Jaanus Marrandi lausus Äripäevale, et peaminister Siim Kallas on andnud põllumajandusministeeriumile korralduse otsida võimalusi raskustes piimatööstuse Rapla Dairy toetamiseks maksumaksja rahaga. Riigi toetusest saab kasu Hansapanga Grupp, sest Rapla Dairyt on krediteerinud Hansa Capital.

Äripäev ei toeta maksumaksja raha kulutamist kahe eraettevõtte ebaõnnestumiste kompenseerimiseks.

Põllumajandusminister Jaanus Marrandi väitis, et turu madalseis on veninud pikaks ja raskusi on enamikul piimatööstustel. Samas räägivad ettevõtjad vastupidist. Piimaliidu juht Neeme Jõgi väidab, et piimaliit ei ole riigilt abi taotlenud. Piimatootmisettevõtte Halinga juhataja Raul Peetsoni sõnul ei näe ta põhjust, miks peaks riik hakkama elus hoidma tööstusi, mis ise toime ei tule. Statistikaameti andmetel on esimeses kolmes kvartalis piimatööstuse eksport võrreldes möödunud aastaga kasvanud. Lisaks sellele on kaks aastat või ja pulbri hinnad eksportturgudel olnud viimase kümne aasta kõrgeimal tasemel. Mingist kriisist piimatööstuses rääkida ei saa. Tegelikult ei otsi valitsus võimalusi päästa piimandussektorit. Tegemist on ühe ettevõtte päästmisega maksumaksja rahaga. Õigemini kahe ettevõtte, sest maksumaksja rahast on huvitatud Hansa Capital, kes on Rapla Dairyle laenu andnud. See päästeoperatsioon võib aga maksumaksjale kalliks maksma minna, sest riik ei saa ühte ettevõtet toetada. Sellepärast tuleb piimandussektoris kuulutada välja kriis ja konkurentide rahustamiseks ka neile toetust maksta. Tundub, et Hansa Capital ja Rapla Dairy on teinud valearvestuse ja loodetud äriplaan ei tööta. Nüüd üritatakse oma kahju veeretada riigi kanda.

Kui Eesti riik hakkab toetusi maksma käesoleval aastal juba üle miljardi krooni kasumit teeninud Hansapanga Grupile või 10 miljoni kroonise villa ehitanud Rapla Dairy omanikule Yaqub Haidaryle, siis on meie valitsuse väärtushinnangutes midagi väga mäda. Tekib kahtlus, et päästeoperatsioonist saavad kasu valitsusliikmed või koalitsioonierakonnad. Keskerakonna põllumajandusministri Jaanus Marrandi huvi Rapla Dairyt päästa võib olla tingitud sellest, et tema osalusega piimatootmisfirma OÜ Estonia on üks Rapla Dairy äripartnereid. Rapla Dairy pankrot oleks kahjulik Estoniale, sest võivad halveneda piima turustamise tingimused. Kogu päästeoperatsiooni juures on üllatav see, et initsiatiiv tuli peaminister Siim Kallaselt. Seda väitis Äripäevale põllumajandusminister. Kallas ise aga eitab seda ja ütleb, et pole telgitagustega kursis. Kui meenutada ka praeguse valitsuse katset anda Yaqub Haidaryle kodakondsus, siis tundub, et Haidary näol on tegemist mõjuvõimsa isikuga, kes Siim Kallase juhitud valitsust oma pilli järgi tantsitab. Kui te, härrased Kallas ja Marrandi, tõesti tahate Rapla Dairyt päästa, siis on teil selleks võimalus olemas ? ostke oma isikliku raha eest selle piimatööstuse aktsiaid. Jätke maksumaksja rahakott rahule.

Hetkel kuum