9. detsember 2002 kell 14:35

Stiglitz: IMFi abiprogrammid on kasutud ja ebamoraalsed

Rahvusvahelise Valuutafondi abipaketid on üldjuhul kasutud ja isegi ebamoraalsed, väitis Nobeli majanduspreemia laureaat Joseph Stiglitz.

Senine ajalugu on näidanud, et IMFi abipaketid aitavad rikastuda abi saavate riikide poliitilistel liidritel või suurettevõtjatel. Hiljem peab aga hakkama laene tagasi maksma kogu rahvas, väitis Stiglitz Viinis toimunud foorumil ?Moraalsus ja poliitika? peetud kõnes.

Ta tõi näiteks Kongo ja Venemaa. 1998. aastal, vahetult enne Vene finantskriisi, pani IMF Venemaa majandusprobleemide lahendamiseks kokku abiprojekti. Enamus IMFi poolt kriisi vältimiseks eraldatud summadest läks oligarhidele, kes IMFi abiraha omakorda offshore-firmade abil kiiresti Venemaalt välja viisid. Abipakett ei täitnud oma eesmärki ja Venemaa sattus ikkagi kriisi. Nüüd peab aga oligarhide poolt omistatud IMFi raha tagasi maksma kogu Venemaa rahvas, kritiseeris Stiglitz IMFi tegevust.

Stiglitz oli kriitiline ka Ühendriikide valitsuse suhtes. USA on aktiivselt külmutanud nende organisatsioonide pangaarveid, keda kahtlustatakse seotuses terroristidega. Samas ei tunne USA valitsus huvi oma offshore-firmade piirkondade vastu ning ei astu ka samme offshore-firmade tegevuse takistamiseks. Maksuvabades piirkondades asutatud firmad on aga üks korruptsiooni soodustavaid tegureid.

Hetkel kuum