Andres Reimer • 21. jaanuar 2003 kell 11:43

Tiit Vähi: Dollari langus sundis Silmeti kokkuhoiule

Dollari nõrgenemine sundis ASi Silmet kokkuhoiule, sest käive ja kasum sattusid mullu vabalangusesse, kinnitas ettevõtte juht Tiit Vähi.

Dollarist mõjutatud elektroonikatööstuse kiratsemine sundisid Ida-Virumaa haruldaste metallide tootjat Silmetit ettevõtte päästmiseks koondama töötajaid ja kärpima kulusid, ütles Vähi.

Silmeti kasum vähenes mullu varasema aastaga võrreldes ligi kümme korda, kukkudes 69 miljonilt kroonilt 6,3 miljonini. Käive seevastu kuivas ligi veerandi võrra 610 miljonilt kroonilt 470 miljonini. ?Meie kasum on tähelepanuväärne, sest konkurendid langesid kõik kahjumisse,? tunnistas Vähi. ?Silmet areneb Eesti majandusele vastupidiselt. Kui Eestil tervikuna läheb hästi, siis Silmetil on raskemad ajad.'

Silmet nii tarnib kui ka müüb on dollaris, ja kannab Vähi sõnul kahju Eestis kroonides ehk sisuliselt eurodes tehtud kulutustega.

Oluliselt mõjutas Silmetit lennukitööstuse kokkukuivamine pärast terrori algust, sest vähenes nõudmine kallite supersulamite järele. Samuti mõjus nn elektroonikamulli lõhkemine. ?Meie toodete hinnad on langenud kaks korda,? sõnas Vähi.

Möödunud aastal koondas tehas sadakond töötajaid. Ligi 750 töölisest on Silmetisse jäänud praeguseks ligi 650.

?Panustasime oluliselt tootearendusse, mis on teinud meid tugevamaks kui olime kaks aastat tagasi,? tõdes Vähi. ?Tänavuse teise kvartali tellimuste kasvu järgi märgin turu paranemist.?

Üle poole Silemti toodangust läheb Ameerikasse, kus dollari madalseis elavdas tootmist oluliselt. Kui Iraagi sõja ootus nõrgendas dollarit, siis sõja ära jäämine või edukas lõpuleviimine hakkab kurssi tõstma, lisas Vähi.

Hetkel kuum