Inno Tähismaa • 5. märts 2003 kell 8:12

MKM: jaanuari väliskaubandust iseloomustavad positiivsed trendid

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul iseloomustavad jaanuari positiivsed trendid.

Veebruaris on oodata mõningast väliskaubanduse elavnemist. Kasvab nii omatoodete kui töötluskaupade eksport, millele viitab impordi suurenemine nii töötluskaupade kui tooraine ja materjalide osas.

Järgneb ministeeriumi kommentaar jaanuari tulemustele.

Eksport suurenes eelmise aasta jaanuariga võrreldes 18% ja import 16%. Ekspordi kiirem kasv kahandas väliskaubanduse defitsiiti detsembriga võrreldes, kuid 2002. a. jaanuarikuu defitsiidist jäi see siiski kõrgemaks. Kui varasemate aastate esimesele kuule oli iseloomulik ekspordi kahanemine eelneva aasta detsembriga võrreldes, siis selle aasta jaanuaris ekspordimaht praktiliselt ei vähenenud.

Ekspordi tugevat aastakasvu toetas rohkem allhankeeksport, mis suurenes eelmise aasta jaanuariga võrreldes poole võrra. Masinate ja seadmete allhankeeksport kasvas aastaga üle kahe korra ja nendest mobiiltelefonide väljavedu üle 5 korra. Siiski tugines allhangete järsk kasv ka eelmise aasta alguse madalale baasile, kus üldist nõrkust näitas peale mobiiltelefonide ja nende osade ekspordile ka teiste suuremate allhankegruppide väljavedu.

Normaaleksport kasvas aastasel baasil 7%, kuid jäi veidi alla eelmise kuu tasemele. Detsembriga võrreldes pidurdus kala ja kalakonservide eksport, kuna väga külmad ilmad jaanuaris raskendasid kalatööstuste varustamist toorainega. Ka puidu väljavedu sadamatest pidurdus raskete jääolude tõttu. Samas näitasid omatoodetest aastaga kõrget ekspordikasvu puitmajad, masinad ja seadmed, mööblilisandid ning plast-ja paberitooted, mis näitab eesti toodete jätkuvat konkurentsivõimelisust välisturul.

Impordi osas nii suurt erinevust polnud, aastases võrdluses suurenes normaalimport 16% ja töötluskaupade sissevedu 19%. Impordis siseringlusse eristusid taas silmapaistvate kasvudega transpordivahendid, mille sissevedu suurenes nii eelmise aasta jaanuari kui detsembriga võrreldes kolmveerandi võrra. Jätkub raudteepargi uuendamine. Aastaga näitas tugevat kasvu veel kütuste ja metallide sissevedu, kuid kütuste osas oli see suuresti tingitud hinnatõusust maailmaturul. Töötlemiseks toodi eelmise aasta jaanuarist poole rohkem sisse masinaid ja seadmeid, mis loob eeldused ka töötluskaupade ekspordi kasvule järgneval kuul.

Hetkel kuum