Antarktikas käinud eestlasi ühendavas polaarklubis sündis idee püstitada Islandi väljakule Fabian Gottlieb Benjamin Bellingshauseni monument.
Lennuki kaptenina ümber ilma purjetanud ja praegu Eesti Antarktika jaama rajamise ettevalmistustööga tegelev Mart Saarsoo tunnistas, et polaarklubis on selliseid mõtteid mõlgutatud, kirjutab Eesti Päevaleht.
Islandi väljak ja selle ääres asuv välisministeerium annaks Saarsoo hinnangul koos Bellingshauseni ausambaga kõneka kombinatsiooni, mis näitaks Eesti suhestatust muu maailmaga ? Antarktika avastamise eest kuulub Saaremaalt pärit baltisakslasele Bellingshausenile vähemalt sama suur au kui viikingite Erik Punasele ja hispaanlaste Cristopher Columbusele Ameerikasse või inglaste James Cookile Austraaliasse jõudmise eest.
?Sellel planeedil on tegelikult üks ainuke inimene avastanud terve maailmajao või mandri ja see on Bellingshausen,? väitis kapten Saarsoo.
Ameerika ja Austraalia avastamine on Saarsoo sõnutsi küsitav, kuna mõlemal mandril elasid enne ?avastamist? inimesed.
Polaarklubi presidendi Enn Kaupi meelest on veider, et terve maailmajao avastaja Tallinna töödest ja tegemistest pole linnas säilinud ühtegi märki.
?Bellingshausenid elasid aastatel 1833?1836 Pikk tänav 28. Hoone seinal asus pikka aega ka memoriaaltahvel, mis pärast seda, kui sinna kolis Rootsi saatkond, millegipärast maha võeti ja siiani tagasi pole pandud,? ütles Kaup.
Tänavu 20. septembril möödub Bellingshauseni sünnist 225 aastat. ?2. ja 3. oktoobril on sel puhul plaanis korraldada kuulsa meresõitja sünniaastapäevale pühendatud konverents, kus ausamba ideed kindlasti edasi arendatakse,? rääkis Kaup.