Peeter Raidla • 22. august 2003 kell 10:38

Töötleva tööstuse müügi kasvutempo juulis mõnevõrra aeglustus

Juulis suurenes tööstustoodangu müük võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 7,4% võrra. Umbes samas suurusjärgus suurenes ka toodangumaht.

Juulikuu müügikasvule avaldasid mõju eelmise aasta sama perioodi kõrge võrdlusbaas ning suvised puhkuste ajagraafikud, mis ei pruukinud eelmise aasta omadega kattuda, öeldakse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kommentaaris.

Töötlevas tööstuses suurenes kõige enam müük metallitootmises, üle 30%, mis on selle aasta kõikidel kuudel kiiresti kasvanud. Hästi on läinud kontorimasinate ja arvutite, kummi- ja plasttoodete, rõivaste ja ehitusmaterjalide tootmises, kus kasvas nii tootmine kui toodangu müük. Müük kasvas nendes harudes vastavalt 128%, 45%, 35% ja 21%. Müügikasvu on toetanud stabiilse välisnõudluse püsimine ja nõudluse kasv siseturul. Suurenes toodangu müük ka toiduainetööstuses, üle mitme kuu tõusis kala ja kalatoodete müük 12%, mille üheks põhjuseks võib pidada ka eelmise aasta nõrka baasi. Seoses väga kuumade ilmadega juulis suurenes ka jookide müük - 9,8%.

Vähenes tekstiilitoodete müük 13,5%, paberimassi ja paberitoodete müük 29,2%, eelmise aasta samal perioodil oli mõlema osas väga kõrge võrdlusbaas. Vähenes ka masinate ja seadmete (21,9%) ning mootorsõidukite, haagiste ja poolhaagiste toodangu müük (11,4%).

Kokkuvõttes oli juulikuu müügi osas tööstusettevõtetele edukas. Mõningate tööstusharude toodangu müügi languse taga võivad olla aastate lõikes erinevatel kuudel võetavad suvepuhkused. Ettevõtjate endi hinnangul on majanduskonjunktuur positiivne, kuid suvekuudel võib kasv olla tagasihoidlikum.

Hetkel kuum